Afričané vyhánějí se zbraněmi lékaře, kteří zápasí s ebolou

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 7. 2014 11:18
Epidemie trvající čtyři měsíce si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala už přes 500 obětí.
Mapa WHO zobrazující místa výskytu eboly v Africe.
Mapa WHO zobrazující místa výskytu eboly v Africe. | Foto: Aktuálně.cz

Konakry - Vlády a zdravotníci, kteří se v západní Africe snaží dostat pod kontrolu nejsmrtelnější epidemii eboly na světě, se obávají, že nákaza je ještě horší, než je známo.

Podezíraví místní obyvatelé totiž vyhánějí lékaře a odmítají léčbu, napsala agentura Reuters.

Od Guineje až po Sierru Leone se mnoho pacientů raději ukrývá s přesvědčením, že hospitalizace je "rozsudek smrti". Čtyři měsíce trvající epidemie si podle Světové zdravotnické organizace (WHO) k 8. červenci vyžádala 539 obětí.

Lidé honili zdravotníky ozbrojeni šavlemi a kameny

V jihovýchodní oblasti Guineje někteří vyděšení obyvatelé uzavírají své vesnice před zdravotníky, blokují cesty a strhávají mosty.

Za hranicí v okrsku Lofa v Libérii honili zdravotníky, kteří je přišli vyšetřit, lidé ozbrojení šavlemi, noži a kameny.

Ve východní části Sierry Leone musela policie použít slzný plyn, aby zabránila příbuzným odnést si těla lidí zemřelých na ebolu, aby je mohli pohřbít. To představuje značné riziko nákazy. Příbuzní ale úřady podezírají, že těla zesnulých používají k experimentům či morbidním rituálům.

"Od lidí zažíváme spoustu nedůvěry, zastrašování a nepřátelství," řekl agentuře Reuters Marc Poncin, nouzový koordinátor charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) v Guineji.

Desítky nemocných se ukrývají

Středisko MSF ve městě Gueckedou, vzdáleném asi 650 kilometrů jihovýchodně od Konakry, nyní sleduje jen jednoho pacienta. Před dvěma týdny léčilo asi 25 nemocných s ebolou.

Foto: Reuters

Není to ale proto, že by nemoc ustupovala, upozornil Poncin, ale proto, že se podle něj "desítky" nemocných ukrývají před zdravotníky v okolních lesích.

"Vesnice se před námi uzavírají, nepouštějí nás dovnitř, nemocní lidé se ukrývají ve svých komunitách. Už k nám nechodí hledat pomoc a zdravotní péči," řekl. To zvyšuje riziko dalšího šíření bezprecedentní epidemie, která ohrožuje jednu z nejchudších oblastí světa.

Podle poslední bilance, kterou v pátek zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), bylo od letošního února zaznamenáno celkem 888 případů eboly včetně 539 úmrtí. To ale podle zdravotníků v terénu může být jen "špička ledovce".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy