Pizza přímo do zákopu. Ukrajinští veteráni dovážejí jídlo vojákům na Donbasu

ČTK ČTK
9. 8. 2018 22:39
Ukrajinští veteráni Bohdan Čaban a Olexij Kačko si otevřeli pizzerii a dodávají pizzu vojákům, kteří bojují s proruskými separatisty.
Ukrajinský voják - ilustrační foto.
Ukrajinský voják - ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Vodjane (Ukrajina) - Vůně rozpuštěného sýra a pečené šunky naplňuje kryt v zákopu. Na východě Ukrajiny váleční veteráni nehledě na nebezpečí dodávají pizzu vojákům na frontě, píše agentura AFP. "Jezte rychle, dokud je to teplé a nestřílí se," říká Olexij Kačko a otevírá ještě teplé krabice pro vojáky, kteří nečekali takovou pochoutku: "To je pro nás? Tohle všechno je pro mě?"

"Nepřítel je odtud méně než 80 metrů, může se kochat vůní. Ať se jim sbíhají sliny," ironicky poznamenává Olexij.

Bohdan Čaban a Olexij Kačko, oba ve věku 23 let, bojovali jako dobrovolníci proti proruským separatistům na východě země, než si v květnu otevřeli vlastní pizzerii Pizza Veterano v Mariupolu, posledním velkém městě na jihovýchodě země pod kontrolou vlády v Kyjevě.

Pizzerie, která zaměstnává hlavně válečné veterány a uprchlíky před válkou, se hned pustila do neobvyklé operace: dodává pizzy ukrajinským vojákům na frontě, nacházející se 20 kilometrů vzdušnou čarou od Mariupolu.

Nápad Olexij dostal, když se díval na televizní seriál o amerických vojácích v Iráku a jeden z nich snil o tom, že se nají ještě teplé pizzy.

"Pomyslel jsem si, že je to skvělý nápad. A ukázalo se, že to tak opravdu je," říká.

Pomoc veteránům

Ve válce utrpěl zranění, odebrali mu jednu plíci. Rozhodl se, že využije invalidní penzi k tomu, aby si otevřel kavárnu. S Bohdanem si otevřeli franšízu sítě Pizza Veterano, kterou před několika lety v Kyjevě založil jiný bývalý voják a od té doby se úspěšně rozvíjí.

"Neděláme to pro peníze, ale abychom dali práci veteránům, kterým strašně chybí, a pomohli jim zvyknout si na normální život," vysvětluje Olexij.

Podle prezidentské kanceláře více než 300 000 Ukrajinců prošlo boji na východě. Konflikt si během čtyř let vyžádal více než 10 000 mrtvých.

Kyjev a Západ obviňují Rusko, že vojensky podporuje separatisty. Moskva to popírá, přes četné známky přítomnosti ruských vojáků na ukrajinském území, podotkla AFP.

"Správný záhul"

Každý týden Olexij a Bohdan vyrážejí na frontu s dodávkou pizzy zaplacenou z dobrovolných darů. Z bezpečnostních důvodů si dohodli s velením časy a místa svých návštěv.

"Přivážíme vojákům 20 velkých balení pizzy, střídavě různým jednotkám," vysvětluje Bohdan, nosící přilbu s logem amerických speciálních sil, která prý dodává jeho práci "správný záhul".

Tentokráte přišla řada na vesničku Vodjane, odkud prakticky všichni místní obyvatelé utekli před válkou.

"Snažíme se, aby rozvoz pizzy byl naprosto bezpečný," ujišťuje Bohdan a šlape na plyn terénního vozu, zatímco se řítí po rovné silnici, asi 300 metrů od pozic separatistů.

Na místě nejdříve zastaví u posledního ukrajinského krytu před povstaleckým územím, kde vyloží několik krabic, a pak se vydá do zákopů. Vojáci ho vítají s radostí v zóně, kde je nebezpečí takové, že nepoužívají mobilní telefony, nesvítí si, nekouří a jen šeptají. Tisknou mu ruce a děkují, že je pro jednou ušetřil přídělu studené polévky bez chuti.

Ale není to jídlo, na čem skutečně záleží, ujišťuje velitel praporu Vadym Sucharevskyj: "Když voják, který se tu kryje před ustavičnou palbou, uvidí přicházet chlapíka s pizzou, pochopí, že není sám, ale že se hodně lidí za něj modlí, myslí na něj, na jeho zdraví a na vítězství."

Video: Bývalý sovětský výsadkář Boris Šmeljov srovnává invazi do ČSSR v srpnu 1968 a ruské obsazení Krymu a Donbasu v roce 2014

Bývalý sovětský výsadkář Boris Šmeljov srovnává invazi do ČSSR v srpnu 1968 a ruské obsazení Krymu a Donbasu v roce 2014. | Video: Josef Pazderka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy