Afghánští prezidentští rivalové se dohodli na vzniku vlády

ČTK ČTK
20. 9. 2014 21:22
Dohoda by měla být podepsána v neděli, ve stejný den, kdy budou zveřejněny konečné výsledky jarních prezidentských voleb.
Afghánistán po volbách.
Afghánistán po volbách. | Foto: Reuters

Kábul - Afghánští kandidáti na prezidenta, kteří se přou o volební vítězství, dosáhli dlouho očekávané dohody o vzniku vlády národní jednoty. Oznámili to jejich poradci.

Podle mluvčího současného prezidenta Hamída Karzaího by měla být dohoda formálně podepsána v neděli, tedy ve stejný den, kdy budou rovněž zveřejněny konečné výsledky jarních prezidentských voleb.

Za vítěze červnového druhého kola voleb, v nichž se rozhodovalo o Karzáího nástupci, volební komise v červenci předběžně vyhlásila exministra financí Ašrafa Ghaního. Jeho protikandidát a favorit z prvního kola, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, to ale neuznal a sám se prohlásil za vítěze s poukazem na údajné podvody při hlasování.

Výsledek nebyl oficiálně potvrzen právě kvůli velkému množství stížností na neregulérnost hlasování, rezignoval i šéf volební komise. V zemi se pak začaly přepočítávat hlasovací lístky ze 23 000 volebních uren.

Oba rivaly se podařilo přimět ke smíru až americkému ministru zahraničí Johnu Kerrymu. Abdulláh a Ghaní za jeho přítomnosti podepsali začátkem srpna dohodu o vytvoření vlády národní jednoty, ať už bude za vítěze prezidentských voleb vyhlášen kterýkoliv z nich.

Nyní Abdulláh a Ghání údajně odsouhlasili dokument, ve kterém je zakotveno rozdělení pravomocí mezi příštího prezidenta a nově zaváděný post premiéra.

Jak v sobotu večer uvedl mluvčí Gháního, všechna sporná témata byla vyřešena a oba tábory se dohodly. O závěrečné fázi vyjednávání informoval i mluvčí Karzáího. Zástupce Abdulláha se ale agentuře Reuters nepodařilo sehnat.

Dlouho očekávané vyjasnění situace na afghánské politické scéně je nezbytné pro uzavření dohody o další bezpečnostní spolupráci mezi NATO a Afghánistánem poté, co koncem roku tuto zemi opustí většina mezinárodních sil, jež v ní působí.

Spojenci se na summitu v Newportu začátkem září shodli, že poté zajistí v v zemi výrazně menší a nebojovou operaci Resolute Support. Jejích asi 12.000 příslušníků by se mělo podílet na výcviku afghánských bezpečnostních sil a na další pomoci pro ně. K tomu je ale nezbytně potřebné podepsat příslušné smlouvy mezi oběma stranami.

 

Právě se děje

Další zprávy