Afghánský ministr obrany a šéf armády odstoupili. Kvůli pátečnímu útoku Tálibánu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 24. 4. 2017 17:14
Afghánský ministr obrany Abdulláh Habíbí a náčelník generálního štábu Kadam Šáh Šahím podali v pondělí demisi. Prezident Ašraf Ghaní ji od obou přijal. Podle prezidentova mluvčího je důvodem jejich rezignace páteční útok Tálibánu u Mazáre Šarífu, při kterém zahynulo 140 afghánských vojáků. Do Kábulu v pondělí také nečekaně přicestoval americký ministr obrany James Mattis.
Náčelník afghánského generálního štábu Kadam Šáh Šahím a ministr obrany Abdulláh Habíbí.
Náčelník afghánského generálního štábu Kadam Šáh Šahím a ministr obrany Abdulláh Habíbí. | Foto: Reuters

Kábul - Afghánský ministr obrany a náčelník generálního štábu afghánské armády v pondělí rezignovali na své funkce.

Stalo se tak poté, co bojovníci Tálibánu v pátek při útoku na armádní základnu u města Mazáre Šaríf na severu země zabili 140 vojáků a mnoho dalších zranili.

"Ministr obrany Abdulláh Habíbí a náčelník generálního štábu Kadam Šáh Šahím s okamžitou platností odstupují ze svých funkcí," oznámil prezidentský palác.

"Prezident Ašraf Ghaní jejich demisi přijal," dodala Ghaního kancelář ve svém prohlášení na Twitteru.

Prezidentův mluvčí agentuře Reuters řekl, že důvodem rezignace zmíněných vysokých představitelů je páteční útok Tálibánu u Mazáre Šarífu.

Agentura Reuters o víkendu uvedla, že šlo o dosud nejkrvavější útok na armádní základnu v Afghánistánu. Tálibán udeřil v době večerních modliteb v mešitě na základně.

Dva útočníci se odpálili uvnitř mešity, další ozbrojení těžkými a lehkými zbraněmi začali střílet na vojáky, kteří se modlili, i na ty, kdo právě vycházeli z mešity.

Krveprolití ukončil zásah afghánských speciálních sil, útočníci byli zlikvidováni, jeden byl zadržen. Podle povstalců byl masakr odplatou za nedávné zabití několika významných členů Tálibánu.

Nečekaná návštěva šéfa Pentagonu

Shodou okolností v den, kdy ministr Habíbí podal demisi, přijel do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu šéf Pentagonu. Americký ministr obrany James Mattis se v Kábulu setkal s americkými vojáky, kteří v zemi působí, a také s afghánskými činiteli.

Na společné tiskové konferenci po setkání s Mattisem nejvyšší americký generál v Afghánistánu John Nicholson obvinil Rusko, že vyzbrojuje Tálibán.

"Ne, to nehodlám popřít," odpověděl na dotaz, zda Rusko poskytuje Tálibánu širokou škálu pomoci včetně zbraní.

Vysoký americký vojenský činitel, který si nepřál být jmenován, novinářům řekl, že podle informací rozvědky Rusko poskytuje Tálibánu pomoc ve formě peněz i zbraní, jako jsou kulomety, uvedla agentura Reuters.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa chce vypracovat novou strategii pro Afghánistán, kde místní prozápadní režim stále neúspěšně bojuje s povstalci z hnutí Tálibán a dalšími islamistickými skupinami. Mezinárodní jednotky ukončily bojové operace v zemi v roce 2014.

Podle Reuters nyní v Afghánistánu působí asi 13 tisíc zahraničních vojáků, včetně 8400 Američanů, kteří poskytují podporu svým afghánským kolegům. Velitel afghánské mise generál Nicholson v únoru prohlásil, že americká armáda potřebuje v Afghánistánu několik tisíc dalších vojáků, aby mohla efektivně plnit asistenční úlohu.

Tálibán kontroluje velké části afghánského území a po zimním období tradičně přechází do ofenzivy. Při pátečním útoku na armádní základnu u města Mazáre Šaríf na severu země zabili bojovníci Tálibánu 140 afghánských vojáků a mnoho dalších zranili.

Mattis v Afghánistánu v minulosti sloužil jako člen amerických ozbrojených sil, ve funkci šéfa Pentagonu je v zemi poprvé. Na návštěvu přicestoval deset dní poté, co americké letectvo shodilo svou nejsilnější nejadernou bombu se zhruba 11 tunami výbušniny na jeskynní komplex na východě Afghánistánu a zabilo nejméně 90 bojovníků Islámského státu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy