Afghánské ženy stále musí nedobrovolně na testy panenství, i když jsou protizákonné

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2020 23:10
Afghánské ženy stále musí nedobrovolně podstupovat takzvané testy panenství, upozornila Afghánská nezávislá komise pro lidská práva. Podle zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters Foundation přitom zákon v muslimské zemi už dva roky vyžaduje souhlas ženy s touto procedurou anebo soudní příkaz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Afghánská nezávislá komise pro lidská práva vyzpovídala 129 žen napříč Afghánistánem a zjistila, že u 92 procent z nich zdravotníci provedli testy panenství bez souhlasu nebo soudního příkazu. "Afghánské ženy byly vždy oběťmi násilí, často se s nimi zacházelo zle kvůli zločinům, které spáchali muži. Nedobrovolná gynekologická vyšetření jsou jedním z příkladů násilí páchaného na Afghánkách, které narušuje jejich lidskou důstojnost, ponižuje je a uráží," prohlásila předsedkyně komise Šahrazád Akbarová.

Součástí testu je lékařské vyšetření, jehož cílem je zjistit, jestli má žena neporušenou panenskou blánu. OSN proceduru označuje za bolestivou, ponižující a traumatickou. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva a další mezinárodní organizace jako Světová zdravotnická organizace volají po úplném zrušení těchto praktik.

Zdravotníci navíc upozorňují, že testy neprokazují, zda dívka nebo žena měla sex, jelikož panenskou blánu si mohla protrhnout při fyzické aktivitě nebo při použití tamponu. Některé dívky se bez ní i rodí.

V konzervativní afghánské společnosti se očekává, že ženy a dívky zůstanou pannami až do svatby. Pokud měly předmanželský sex, hrozí jim veřejné zostuzení, vězení a mohou se stát i obětí takzvaného zabití ze cti, popsal už dříve server BBC.

Afghánistán není jedinou zemí, která se k testování panenství stále uchyluje, například v Indonésii musí podobný test kvůli "morálním důvodům" podstoupit ženy, které se hlásí do služby k policii. V Iráku až do roku 2016 prováděli Kurdové obdobné testy u Jezídek, které unesl Islámský stát, dodala Thomson Reuters Foundation.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy