Afghánské ženy stále musí nedobrovolně na testy panenství, i když jsou protizákonné

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2020 23:10
Afghánské ženy stále musí nedobrovolně podstupovat takzvané testy panenství, upozornila Afghánská nezávislá komise pro lidská práva. Podle zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters Foundation přitom zákon v muslimské zemi už dva roky vyžaduje souhlas ženy s touto procedurou anebo soudní příkaz.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Afghánská nezávislá komise pro lidská práva vyzpovídala 129 žen napříč Afghánistánem a zjistila, že u 92 procent z nich zdravotníci provedli testy panenství bez souhlasu nebo soudního příkazu. "Afghánské ženy byly vždy oběťmi násilí, často se s nimi zacházelo zle kvůli zločinům, které spáchali muži. Nedobrovolná gynekologická vyšetření jsou jedním z příkladů násilí páchaného na Afghánkách, které narušuje jejich lidskou důstojnost, ponižuje je a uráží," prohlásila předsedkyně komise Šahrazád Akbarová.

Součástí testu je lékařské vyšetření, jehož cílem je zjistit, jestli má žena neporušenou panenskou blánu. OSN proceduru označuje za bolestivou, ponižující a traumatickou. Afghánská nezávislá komise pro lidská práva a další mezinárodní organizace jako Světová zdravotnická organizace volají po úplném zrušení těchto praktik.

Zdravotníci navíc upozorňují, že testy neprokazují, zda dívka nebo žena měla sex, jelikož panenskou blánu si mohla protrhnout při fyzické aktivitě nebo při použití tamponu. Některé dívky se bez ní i rodí.

V konzervativní afghánské společnosti se očekává, že ženy a dívky zůstanou pannami až do svatby. Pokud měly předmanželský sex, hrozí jim veřejné zostuzení, vězení a mohou se stát i obětí takzvaného zabití ze cti, popsal už dříve server BBC.

Afghánistán není jedinou zemí, která se k testování panenství stále uchyluje, například v Indonésii musí podobný test kvůli "morálním důvodům" podstoupit ženy, které se hlásí do služby k policii. V Iráku až do roku 2016 prováděli Kurdové obdobné testy u Jezídek, které unesl Islámský stát, dodala Thomson Reuters Foundation.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
Další zprávy