Afghánistán: NATO potřebuje posily

oho, Reuters, ČTK
7. 9. 2006 9:30
Kábul - Velitel sil NATO v Afghánistánu potřebuje posily. NATO vede nejrozsáhlejší ofenzívu od pádu Talibanu v roce 2001. Hnutí pět let po svém svržení výrazně zesílilo.
Voják NATO pátrá po tálibáncích z relativního bezpečí vojenské helikoptéry.
Voják NATO pátrá po tálibáncích z relativního bezpečí vojenské helikoptéry. | Foto: AP Photo

"Mluvíme tady o skromném posílení našich jednotek," uvedl generál James Jones, hlavní velitel jednotek NATO v Afghánistánu. Řekl, že velitelé v poli postrádají několik stovek vojáků a helikoptéry pro jejich přepravu.

Medúza: největší operace od konce války

Operace Medúza byla zahájena v sobotu. Jejím krvavým jevištěm je okres Pandžvaj v jihoafghánské provincii Kandahár asi 35 kilometrů západně od stejnojmenného města.

Zde se v nejtěžších bojích za posledních pět let střetávají vojáci NATO společně s afghánskými vládními jednotkami na jedné straně s příslušníky hnutí Taliban na straně druhé.

Zejména díky dělostřeleckému a leteckému bombardování se silám NATO od soboty podařilo zabít údajně na 250 členů hnutí. Spojenci ztratili asi 20 mužů.

Operace pokračuje podle včerejších informací podle plánu: "Kruh kolem Talibanu se uzavírá. Dostáváme je do pasti," uvedl mluvčí NATO major Quentin Innes.

Podle šéfa sil NATO v Afghánistánu generála Davida Richardse je operace Medúza klíčovou kampaní pro definitivní vyhnání Talibanu z oblasti a zahájení její postupné rekonstrukce.

Druhá fronta: válka o média

Taliban takové ztráty popírá. Drtivou většinu mrtvých podle něj tvoří civilisté a své ztráty hnutí uvádí v počtu několika desítek bojovníků.

Typickou ukázkou moderní techniky v Afghánistánu jsou zbraně. Americký howitzer pálí na předpokládané pozice povstalců.
Typickou ukázkou moderní techniky v Afghánistánu jsou zbraně. Americký howitzer pálí na předpokládané pozice povstalců. | Foto: AP Photo

Údajné zveličování úspěchů vojsk NATO zahraničními novináři v Afghánistánu se nelíbí šéfovi hnutí Mullahu Dadullahovi.

Ten varoval, že pokud novináři nebudou o situaci informovat pravdivě, vydá svým jednotkám rozkaz zahájit útoky i na ně.

Kdo tedy prohrává? Zcela určitě jen civilisté

I přes upozornění o blížící se ofenzívě pomocí letáků shozených z letadel NATO jsou právě civilní obyvatelé Pandžvaje těmi, kdo ve válce trpí nejvíc.

Tisíce z nich raději po varování opustily své domovy a mnoho dalších bylo během několikadenních bojů zabito.

Mohammed Giran, jeden z místních obyvatel, v rozhovoru pro agenturu Reuters vyjádřil svůj nesouhlas s taktikou NATO.

"Bombardování je nepřetržité. Pokud se jím ale podaří zabít jednoho talibance, jeho smrt zaplatí svými životy další tři civilisté," uvedl Giran.

Podle něj vojáci NATO vůbec nerozlišují mezi talibanci a prostými obyvateli a střílí bez rozdílu na kohokoli.

 

 

Právě se děje

Další zprávy