Populisté z AfD ukázali Evropě hororový scénář. Lovit voliče budou na východě Německa

Zuzana Lizcová
Aktualizováno 14. 10. 2017 20:55
Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která letos uspěla v německých parlamentních volbách, má podle politologa Christiana Demutha slušnou šanci zakotvit na politické scéně natrvalo. Populisté AfD mohou hledat voliče zejména na východě Německa. Mnoho tamních obyvatel se domnívá, že je spolková vláda i 28 let po pádu Berlínské zdi přehlíží, myslí si Demuth. "Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté," dodává.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně. | Foto: Reuters

Drážďany - Letošní parlamentní volby v Německu neměly moc překvapivých momentů.

Angela Merkelová a její křesťanští demokraté (CDU) vyhráli. A předvolební průzkumy dobře odhadly, že sociální demokraté a jejich lídr Martin Schulz naopak propadnou.

Co však mnoho pozorovatelů nečekalo, byl tak vysoký zisk Alternativy pro Německo (AfD). Krajně pravicová strana, která staví především na ostré kritice imigrační politiky kancléřky Merkelové, získala v celostátním průměru 12,6 procenta hlasů. A poprvé tak pronikla do Spolkového sněmu.

Vůbec největší podporu našla ve východních, takzvaných nových spolkových zemích. Pro tradiční strany bude velmi těžké získat tyto voliče zpátky, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz německý politolog Christian Demuth.

Protiislámská a protiimigrační AfD má podle Demutha slušnou šanci zakotvit na německé politické scéně natrvalo. Je akorát otázkou, s jakou podporou a v jaké podobě.

Podle politologa existují dva možné scénáře.

Pomohli jste uprchlíkům, ale co bude s námi?

První scénář počítá s relativně klidným vývojem v Německu i ve světě. AfD by se v takovém případě udržela jako menší strana. "Může klidně zase spadnout pod pět procent," dodává politolog.

V úvahu ale připadá i obtížnější situace, kdy by se země ocitla například v hospodářské krizi. Pak by se k AfD mohlo připojit mnohem více voličů, a to zejména z bývalé východoněmecké NDR.

"Potenciál AfD vidím právě ve východním Německu. Zde se (strana) pevně drží kolem 30 procent hlasů," říká Demuth.

Potvrzují to i letošní výsledky z jeho vlastní spolkové země, Saska, kde AfD získala 27 procent hlasů a těsně zvítězila.

Podle Demutha tu populisté těží hlavně z pocitu, že spolková vláda běžné občany opomíjí. "Typické a časté výroky jsou: 'Udělali jste něco pro banky, pro Řeky, pro uprchlíky. Ale co bude s námi?'" vysvětluje politolog.

Christian Demuth.
Christian Demuth. | Foto: Jugendpresse Deutschland

Východní Němci mají i 28 let po pádu Berlínské zdi nižší platy a důchody než jejich spoluobčané na Západě. A taky menší sociální jistoty.

Vadí jim, že i po desetiletích tvrdé práce mohou snadno skončit na podpoře. "To je skutečně nespravedlivé," říká politolog Demuth.

Zahořklí podle něj navíc nejsou jen sociálně slabí východní Němci, ale i řada lidí ze vzdělanějších a bohatších vrstev. Často se z různých důvodů cítí být občany druhé kategorie. Nebo si po transformaci, která následovala po znovusjednocení Německa v roce 1990, nepřejí už žádné další změny.

Nešilhat doprava

AfD nicméně nebodovala jen na východě země, ale například i v západoněmeckém Porúří.

Pro tradiční strany tak bude podle Demutha mimořádně složité získat zpět své voliče. Jako jedinou cestu vidí jasné pojmenování a řešení problémů, kterými společnost trpí.

A taky občanské vzdělávání a výchovu k demokracii.

"Největší chybou, kterou bychom mohli udělat, je pošilhávat doprava. Tím se spíš otevírá prostor pro AfD - lidé beztak raději volí originál," vysvětluje politolog.

A ukazuje na výsledky letošních voleb v Bavorsku a Sasku. Alternativa pro Německo tu výrazně uspěla i přesto, že místní svazy CDU a její partnerské křesťansko-sociální unie (CSU) jsou silně konzervativní.

Benešovy dekrety a wehrmacht

Podle politologa nesou část "viny" za úspěch krajně pravicové strany i německá média, když šířila cílené provokace AfD.

"Na konci volební kampaně se už nemluvilo o spravedlnosti, hospodářství nebo digitalizaci. Ale jen o AfD," připomíná Demuth.

Sdělovací prostředky pak taky zdůrazňovaly témata, na kterých se právě tato strana profiluje. Tedy migraci, vnitřní bezpečnost nebo terorismus. V sociálních nebo ekonomických otázkách, kde AfD spíše tápe, se nechávaly jejich politiky příliš snadno odbýt.

Otázkou teď je, zda se bude podobný úspěch krajní pravice opakovat i v dalších evropských zemích.

Podle Demutha se obecně posouvají společenské hranice - dokládá to například výroky představitelů AfD o uznání zásluh vojáků německého wehrmachtu nebo jejich zpochybňováním tzv. Benešových dekretů.

"Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté. Co by bylo pak? Staré, dávno pohřbené věci se můžou znovu vynořit," varuje politolog.

Nejsem jen syn emigrantů, sám jsem uprchlík. Jsme jediná strana, která chce rozumnou politiku v otázkách migrace, tvrdí šéf bavorské AfD Petr Bystroň. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 30 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy