Populisté z AfD ukázali Evropě hororový scénář. Lovit voliče budou na východě Německa

Zuzana Lizcová
Aktualizováno 14. 10. 2017 20:55
Krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která letos uspěla v německých parlamentních volbách, má podle politologa Christiana Demutha slušnou šanci zakotvit na politické scéně natrvalo. Populisté AfD mohou hledat voliče zejména na východě Německa. Mnoho tamních obyvatel se domnívá, že je spolková vláda i 28 let po pádu Berlínské zdi přehlíží, myslí si Demuth. "Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté," dodává.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně.
Sjezd strany Alternativa pro Německo v Kolíně. | Foto: Reuters

Drážďany - Letošní parlamentní volby v Německu neměly moc překvapivých momentů.

Angela Merkelová a její křesťanští demokraté (CDU) vyhráli. A předvolební průzkumy dobře odhadly, že sociální demokraté a jejich lídr Martin Schulz naopak propadnou.

Co však mnoho pozorovatelů nečekalo, byl tak vysoký zisk Alternativy pro Německo (AfD). Krajně pravicová strana, která staví především na ostré kritice imigrační politiky kancléřky Merkelové, získala v celostátním průměru 12,6 procenta hlasů. A poprvé tak pronikla do Spolkového sněmu.

Vůbec největší podporu našla ve východních, takzvaných nových spolkových zemích. Pro tradiční strany bude velmi těžké získat tyto voliče zpátky, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz německý politolog Christian Demuth.

Protiislámská a protiimigrační AfD má podle Demutha slušnou šanci zakotvit na německé politické scéně natrvalo. Je akorát otázkou, s jakou podporou a v jaké podobě.

Podle politologa existují dva možné scénáře.

Pomohli jste uprchlíkům, ale co bude s námi?

První scénář počítá s relativně klidným vývojem v Německu i ve světě. AfD by se v takovém případě udržela jako menší strana. "Může klidně zase spadnout pod pět procent," dodává politolog.

V úvahu ale připadá i obtížnější situace, kdy by se země ocitla například v hospodářské krizi. Pak by se k AfD mohlo připojit mnohem více voličů, a to zejména z bývalé východoněmecké NDR.

"Potenciál AfD vidím právě ve východním Německu. Zde se (strana) pevně drží kolem 30 procent hlasů," říká Demuth.

Potvrzují to i letošní výsledky z jeho vlastní spolkové země, Saska, kde AfD získala 27 procent hlasů a těsně zvítězila.

Podle Demutha tu populisté těží hlavně z pocitu, že spolková vláda běžné občany opomíjí. "Typické a časté výroky jsou: 'Udělali jste něco pro banky, pro Řeky, pro uprchlíky. Ale co bude s námi?'" vysvětluje politolog.

Christian Demuth.
Christian Demuth. | Foto: Jugendpresse Deutschland

Východní Němci mají i 28 let po pádu Berlínské zdi nižší platy a důchody než jejich spoluobčané na Západě. A taky menší sociální jistoty.

Vadí jim, že i po desetiletích tvrdé práce mohou snadno skončit na podpoře. "To je skutečně nespravedlivé," říká politolog Demuth.

Zahořklí podle něj navíc nejsou jen sociálně slabí východní Němci, ale i řada lidí ze vzdělanějších a bohatších vrstev. Často se z různých důvodů cítí být občany druhé kategorie. Nebo si po transformaci, která následovala po znovusjednocení Německa v roce 1990, nepřejí už žádné další změny.

Nešilhat doprava

AfD nicméně nebodovala jen na východě země, ale například i v západoněmeckém Porúří.

Pro tradiční strany tak bude podle Demutha mimořádně složité získat zpět své voliče. Jako jedinou cestu vidí jasné pojmenování a řešení problémů, kterými společnost trpí.

A taky občanské vzdělávání a výchovu k demokracii.

"Největší chybou, kterou bychom mohli udělat, je pošilhávat doprava. Tím se spíš otevírá prostor pro AfD - lidé beztak raději volí originál," vysvětluje politolog.

A ukazuje na výsledky letošních voleb v Bavorsku a Sasku. Alternativa pro Německo tu výrazně uspěla i přesto, že místní svazy CDU a její partnerské křesťansko-sociální unie (CSU) jsou silně konzervativní.

Benešovy dekrety a wehrmacht

Podle politologa nesou část "viny" za úspěch krajně pravicové strany i německá média, když šířila cílené provokace AfD.

"Na konci volební kampaně se už nemluvilo o spravedlnosti, hospodářství nebo digitalizaci. Ale jen o AfD," připomíná Demuth.

Sdělovací prostředky pak taky zdůrazňovaly témata, na kterých se právě tato strana profiluje. Tedy migraci, vnitřní bezpečnost nebo terorismus. V sociálních nebo ekonomických otázkách, kde AfD spíše tápe, se nechávaly jejich politiky příliš snadno odbýt.

Otázkou teď je, zda se bude podobný úspěch krajní pravice opakovat i v dalších evropských zemích.

Podle Demutha se obecně posouvají společenské hranice - dokládá to například výroky představitelů AfD o uznání zásluh vojáků německého wehrmachtu nebo jejich zpochybňováním tzv. Benešových dekretů.

"Hororový scénář je, že se všude v Evropě dostanou k moci pravicoví populisté. Co by bylo pak? Staré, dávno pohřbené věci se můžou znovu vynořit," varuje politolog.

Nejsem jen syn emigrantů, sám jsem uprchlík. Jsme jediná strana, která chce rozumnou politiku v otázkách migrace, tvrdí šéf bavorské AfD Petr Bystroň. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 31 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy