Aerolinky nemusí předávat data do USA

lem, BBC, ČTK
30. 5. 2006 13:02
Brusel - Evropské letecké společnosti nejsou povinny předávat Washingtonu osobní data cestujících, kteří směřují do Spojených států.

Evropský soudní dvůr v Lucemburku rozhodl, že dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy z května 2004 nezaručuje ze strany Washingtonu dostatečnou ochranu dat cestujících, a proto musí být prohlášena za neplatnou.

Do Spojených států míří 34 údajů o cestujících

Evropská komise zaujala na jaře 2004 stanovisko, že data lze předávat, a členské státy pak rozhodly, že americké žádosti vyhoví.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Aerolinky vyskakují z kolotoče ztrát
  • Premiéra! Obří Airbus přistál v Londýně

Evropské letecké společnosti mají na základě této dohody předávat americkým úřadům až 34 údajů o cestujících, včetně jejich jmen, adres, čísel platebních karet či jídla, které si cestující v letadle objednal.

To vše muselo do Spojených států dorazit během patnácti minut od okamžiku, kdy letadlo opustilo evropské letiště. Pokud se tak nestalo, vyhrožovaly americké úřady pokutou ve výši 6000 dolarů za jednoho cestujícího, případně zákazu přistání na uzemí Spojených států.

Soud dnes zrušil jak stanovisko Evropské komise, tak rozhodnutí Rady EU s odůvodněním, že pro ně není v evropském právu žádné opodstatnění.

Evropské letecké společnosti měly na základě této dohody předávat americkým úřadům až 34 údajů o cestujících.
Evropské letecké společnosti měly na základě této dohody předávat americkým úřadům až 34 údajů o cestujících. | Foto: Aktuálně.cz

Argumentoval tím, že v rámci poskytování leteckých služeb nemohou dopravci shromažďovat a odevzdávat osobní údaje za účelem, který nemá souvislost s danou službou. Dospěl k závěru, že EU neměla pravomoc uzavřít se Spojenými státy takovouto dohodu.

Evropský parlament proti

Neformální dohoda mezi Bruselem a Washingtonem byla uzavřena již v březnu 2003, tedy přibližne rok a půl po teroristických útocích z 11. září.

Proti se okamžitě postavil Evropský parlament, kterému se nelíbila nedostatečná ochrana osobních dat ze strany USA. Právě proto byla celá záležitost předána Evropskému soudnímu dvoru a soud dohodu anuloval.

"Soud anulovat rozhodnutí Evropské komise a zrušil platnost dohody," stojí v tiskové zprávě soudu.

Proti dohodě se okamžitě postavil Evropský parlament, kterému se nelíbila nedostatečná ochrana osobních dat ze strany USA
Proti dohodě se okamžitě postavil Evropský parlament, kterému se nelíbila nedostatečná ochrana osobních dat ze strany USA | Foto: Aktuálně.cz

Kvůli zachování právní jistoty ESD rozhodl, že zmíněná dohoda o předávání dat bude platit do 30. září letošního roku. Neporadil členským zemím, co mají dělat po tomto datu; z rozsudku nicméně vyplývá, že by měly s USA uzavřít bilaterální dohody. 

EU stejně jako Spojené státy souhlasí s tím, že právě títmo způsobem je možné úspěšně bojovat s terorismem a zločiny.

Podobná dohoda mezi Kanadou a EU, která byla podepsána o rok později, se zavázala postupovat podle evropských norem o ochraně informací, a proto zůstává i nadále v platnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy