Důležitý symbol. Islámský stát hledá nástupce Bagdádího, možností je několik

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
29. 10. 2019 15:40
Americká armáda během speciální operace na severu Sýrie o víkendu zabila Abú Bakra Bagdádího, vůdce takzvaného Islámského státu (IS). Teď se čeká, kdo ho v čele teroristické organizace vystřídá.
Abú Bakr Bagdádí.
Abú Bakr Bagdádí. | Foto: ČTK

Už před dvěma měsíci oznámila propagandistická agentura Islámského státu Amak, že Abú Bakr Bagdádí jmenoval nového vůdce islamistického chalífátu. V neděli, kdy americký prezident Donald Trump triumfálně oznamoval Bagdádího smrt, dlouho hledaný terorista už možná nebyl tak důležitou osobou. Spekuluje se, že Islámský stát už dva měsíce vede muž jménem Abdalláh Kardáš.

O Kardášovi se toho zatím moc neví. Není dokonce ani jisté, že je stále naživu - objevily se spekulace, podle kterých je dva roky po smrti.

Abdalláh Kardáš býval důstojníkem irácké armády za vlády Saddáma Husajna. Narodil se na severozápadě Iráku ve městě Tal Afar, vystudoval islámské vědy v Mosulu. Během americké invaze do Iráku, která svrhla Saddámův režim, ho v roce 2003 zajali. Spolu s Bagdádím ho americká armáda držela ve věznici Camp Bucca na jihu Iráku. Před vstupem do Islámského státu byl Kardáš podle některých informací náboženským vůdcem v teroristické síti al-Káida.

Nikdo z vysoko postavených členů Islámského státu ale dosud oficiálně nepotvrdil Kardášovo působení v čele IS.

"Nevíme, kdo z nejužšího vedení IS zbývá, jestli je Kardáš naživu a jestli jsou uvnitř vedení boje o to, kdo se postaví do čela IS," vysvětluje reportér arabské televizní stanice al-Džazíra. "Velká část vedení IS byla z Iráku a Sýrie odstraněna," dodává s tím, že struktura organizace se nejspíš změnila.

Nejistotu pak vyvolal i úterní tweet prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého američtí vojáci také zabili Bagdádího nástupce. Neuvedl však žádné jméno. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že Kurdové ohlásili už dříve zabití mluvčího IS abú Hasana Muhádžira.

Pouhá loutka

Podle Andrease Kriega z katedry obranných studií King’s College v Londýně je ale takzvaný Islámský stát ve skutečnosti už dlouho bez vůdce. "Je to organizace, která se stala spíš virtuálním chalífátem, franšízou, kterou mohou ostatní skupiny prodávat v podstatě po celém světě," řekl.

To by znamenalo, že i kdyby Bagdádí v době smrti stále ještě stál v čele IS, jeho pozice už nebyla tak důležitá. S takovou teorií přišel i americký týdeník Newsweek, který se odvolává na nejmenovaný zdroj z místa. "Bagdádí byl loutka. Neúčastnil se operací ani každodenních aktivit. Všechno, co Bagdádí dělal, bylo, že říkal 'ano' nebo 'ne' - nic neplánoval."

Tak jako tak se ale očekává, že radikálové brzy ohlásí, kdo Bagdádího nahradí. Islámský stát bude chtít svým stoupencům oznámit, že americká operace jejich organizaci neoslabila.

Bagdádího role, i když symbolická, určitým způsobem důležitá byla. Stoupenci ze všech koutů světa, kteří se hlásí k IS, vždy slibovali věrnost konkrétně jeho osobě. Muže, který v roce 2014 vyhlásil chalífát, proto musí někdo zastoupit.

Saúdský Arab nebo Tunisan

Podle televize al-Džazíra, která se opírá o analýzu iráckého experta na IS, jsou ve hře o pozici vůdce nejobávanější teroristické organizace ještě dvě jména. Oba mají ve struktuře IS vysoké postavení.

Prvním z nich je Abú Othman al-Tunsi, muž tuniské národnosti, který v současnosti vede zákonodárný a poradní orgán IS.

Tím druhým je Saúdský Arab jménem Abú Saleh al-Juzrawi, jenž vede výkonný orgán uvnitř IS, takzvaný Delegovaný výbor.

Ani jeden z nich ale není Syřan nebo Iráčan, což by mohl být pro bojovníky IS problém. V Sýrii a Iráku měli islamisté největší úspěchy, v době největší slávy se jejich chalífát rozprostíral na většině území obou států.

Ať už Bagdádího vystřídá kdokoliv, dostane se do čela roztřepené organizace, která se v posledním roce rozdělila do rozptýlených spících buněk. Stovky bojovníků Islámského státu jsou také v zajateckých táborech.

"Je možné, že budoucí šéf IS má teď na sobě vězeňskou kombinézu, v klidu rekrutuje nové bojovníky za betonovými zdmi s ostnatým drátem a promýšlí strategii, jako to kdysi dělal Bagdádí," uvedl izraelský analytik Joseph Krauss.

Video: Záznam nejspíše posledního vystoupení Abú Bakra Bagdádího

Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy