Abbás vyzval země Evropské unie k rychlému uznání palestinského státu. Otevře to dveře míru, tvrdí

ČTK ČTK
22. 1. 2018 18:27
Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ujistila Abbáse o pokračující podpoře ze strany unie, a to i podpory finanční a peněz pro Úřad OSN.
Mahmúd Abbás.
Mahmúd Abbás. | Foto: Reuters

Brusel - K rychlému uznání palestinského státu země Evropské unie vyzval v Bruselu šéf palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. Před jednáním s ministry zahraničí osmadvacítky zdůraznil, že takový krok by "otevřel dveře míru" a pomohl Palestincům udržet si naději, že se míru skutečně dočkají.

"Evropskou unii vnímáme jako skutečného partnera a přítele," prohlásil Abbás s tím, že mezi uznáním Palestiny a obnovou mírových rozhovorů není žádný rozpor.

Náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek po konci schůzky novinářům řekl, že Abbás na jednání věc vykládal jako cestu, která by palestinské straně v rozhovorech dodala váhu. "Otázka uznání není na EU, to je na jednotlivých členských státech. Zdálo se, že - minimálně v těch vyjádřeních - s tím nikdo nepospíchá," podotkl český diplomat.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová ujistila Abbáse o pokračující podpoře ze strany unie, a to včetně podpory finanční a peněz pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA). Této organizaci, která působí v táborech v oblasti, své příspěvky snižují Spojené státy. UNRWA už začala omezovat svůj personál v táborech, snižuje například počty učitelů.

USA také rozbouřily situaci v oblasti, když jejich prezident Donald Trump nedávno oznámil, že Washington přesune svou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma.

Mogheriniová Abbáse ujistila, že EU dál prosazuje řešení vzniku dvou států založené na vzájemné dohodě mezi Izraelem a Palestinci. Stejné stanovisko sdělili ministři zahraničí EU před měsícem také izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Šéfka unijní diplomacie dnes také v Bruselu řekla, že EU pokládá za nelegální další budování osad na palestinských územích.

Zásadní částí diskuse bude rozpolcenost samotných Palestinců, kdy Abbásův Fatah ovládá Západní břeh Jordánu, v Pásmu Gazy je však u moci konkurenční hnutí Hamás.

"Jsme odhodláni znovu sjednotit naše lidi a naši zemi, abychom dosáhli jednotného a spojeného státu, jednotné legislativy a jednotné legitimní armády," poznamenal v Bruselu Abbás. Jen takový vývoj podle něj umožní reálnou existenci palestinského státu na Západním břehu a v Pásmu Gazy a s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

 

Právě se děje

Další zprávy