reklama
 
 

Krize v Palestině: Abbás rozpouští společnou vládu s Hamásem

17. 6. 2015 9:04
Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že "Hamás blokuje výkon vládní moci v Gaze". Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory.

Jeruzalém - Palestinský prezident Mahmúd Abbás hodlá rozpustit palestinskou vládu národní jednoty, kterou loni vytvořil spolu s radikálním hnutím Hamás. Sám prezident to oznámil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Neupřesnil, kdy vláda padne, nicméně podle agentury AP je to záležitost několika dní.

Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že "Hamás blokuje výkon vládní moci v Gaze". Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postupu rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty.

Hamás obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Radikálové z Hamásu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamás tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamás potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

autor: ČTK | 17. 6. 2015 9:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama