Krize v Palestině: Abbás rozpouští společnou vládu s Hamásem

ČTK ČTK
17. 6. 2015 9:04
Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že "Hamás blokuje výkon vládní moci v Gaze". Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás během svého projevu k Valnému shromáždění OSN. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Palestinský prezident Mahmúd Abbás hodlá rozpustit palestinskou vládu národní jednoty, kterou loni vytvořil spolu s radikálním hnutím Hamás. Sám prezident to oznámil v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu. Neupřesnil, kdy vláda padne, nicméně podle agentury AP je to záležitost několika dní.

Důvodem rozpuštění kabinetu je podle prezidenta fakt, že "Hamás blokuje výkon vládní moci v Gaze". Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postupu rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty.

Hamás obsadil Gazu v roce 2007 a konkurenční Fatah od těch dob vládne jen na Západním břehu Jordánu.

Radikálové z Hamásu dali najevo záměr opustit vládu už letos v lednu. Hamás tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamás potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy