Abbás nechce jednat o míru. Kvůli izraelským osadám

Monika Horáková
16. 9. 2010 13:46
Pokud Izrael bude pokračovat v kolonizaci palestinských území, opustí prý Abbás jednání
Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Jeruzalém - Pokud bude Izrael i nadále pokračovat v kolonizaci palestinského území, pohrozil předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, že opustí probíhající přímé mírové rozhovory. 

Izraelsko-palestinské mírové rozhovory začaly na popud Spojených států počátkem září. Jejich pokračování je ohlášeno na příští týden.

Agentura AFP uvedla, že Abbás své varování vyslovil poté, co mu Netanjahu potvrdil, že Izrael hodlá v rozšiřování osad pokračovat. Informaci agentura získala od nejmenovaného palestinského činitele.

"Pokud bude pokračovat výstavba v osadách, opustím jednání," prohlásil Abbás v Jeruzalémě krátce po rozhovorech s Netanjahuem za přítomnosti americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové a zvláštního amerického blízkovýchodního zmocněnce George Mitchella.

Moratorium do 26. září

Palestinská strana už dříve pohrozila, že rozhovory ukončí, obnoví-li Izrael výstavbu v židovských osadách na západním břehu Jordánu. Částečné moratorium na ně se vztahuje do 26. září.

George Mitchell uvedl, že na summitu v Jeruzalémě se jednalo rovněž o základních tématech mírového procesu. Jednání trvala déle, než se předpokládalo. Rokovalo se tři hodiny v Netanjahuově rezidenci. Dnešní jednání navazovala na úterní rozhovory v egyptském Šarm aš-Šajchu.

Již zde se jednání oproti plánům výrazně prodloužila. Zpravodaj, který egyptské setkání monitoroval pro Der Speigel, napsal: "Unavené delegace, neustále přesouvané termíny tiskových konferencí a další násilné akce v Gaze - zdálo by se, že jednání jsou v krizi. Přesto se jejich účastníci vyjadřují optimisticky. V zákulisí se prý strany přibližují." 

Novináři se však od úterka opakovaně všech účastníků jednání ptají také na výstavbu v osadách. Izraelský prezident Šimon Peres, který se dnes sešel s Clintonovu, řekl, že je nesmyslné čekat výsledek v tak složité otázce po jednom ani po třech kolech jednání. Izraelci, jejichž vládní koalici tvoří hlavně strany podporující osidlování palestinských území, již dříve vzkázali, že moratorium neprodlouží. Netanjahu dal ale najevo ochotu ke kompromisu.

Palestinští radikálové mír s Izraelem nechtějí

Mírové rozhovory neschvalují palestinské radikální skupiny, které si mír s Izraelem nepřejí. Na Izrael při poslední akci vypálili z pásma Gazy osm minometných střel a jednu raketu. Jak uvádí ČTK, jedná se o nejsilnější útok od loňského března.

Byť nikdo v Izraeli nebyl zraněn, policie tvrdí, že dvě ze střel obsahovaly fosforové hlavice. Ty jsou vysoce hořlavé a mohou způsobit těžké popáleniny. Izraelské letectvo na útok odpovědělo bombardováním tunelů na hranici pásma Gazy a Egypta. Podle palestinských zdrojů přitom jedna osoba přišla o život a čtyři byly zraněny.

Netanjahu v mírových rozhovorech požaduje, aby Palestinci uznali Izrael coby stát židovského národa, aby byly nalezeny garance pro bezpečnost Izraele a aby budoucí mírová dohoda obsahovala závazek, že Palestinci nebudou vznášet další požadavky. Radikální Palestinci upozorňují Abbáse, že přistoupí-li na tyto požadavky, bude to znamenat nepřijatelný ústupek Izraeli.

 

Právě se děje

Další zprávy