A teď opravdu: Co si o nás myslí Slováci a my o nich?

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2010 14:25
Redakce Aktuálně.cz a Aktuálne.sk se vás ptaly, jaké by dnes bylo Československo
Foto: Aktuálně.cz

* V české anketě hlasovalo přes 34 tisíc lidí, ve slovenské kolem 15 tisíc * Jen pro necelých 13 procent Čechů i Slováků je druhá země "jinou" * Tvrzení, že společný stát by byl ekonomicky pro oba národy lepší, věří více Slováci než Češi

Praha/Bratislava - Češi se na Slovensku cítí jako doma. Stejně tak Slováci v České republice. Kdyby se společný stát v roce 1992 nerozpadl, v nějaké formě by zřejmě existoval dodnes. A vztahy mezi Čechy a Slováky budou vždy dobré.

Zhruba toto zjistily redakce on-line deníků Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, které si 92. výročí založení společného státu připomněly anketou pro české i slovenské čtenáře.

Podobné výsledky v obou zemích

Možná, že mnozí sociologové a experti na průzkum veřejného mínění by naší anketu nepovažovali za reprezentativní a odpovídající skutečnému stavu věcí.

Každopádně ale na českém Aktuálně vás hlasovalo přes 35 tisíc a na slovenském kolem 15 tisíc.

Projděme si, jako to tedy dnes Češi a Slováci vidí, jak by dnes Československo vypadalo. Zajímavé je, že odpovědi v České republice i na Slovensku byly až na výjimky víceméně shodné.

Otázka číslo jedna zněla: Kdyby se Československo v roce 1992 nerozdělilo, co by následovalo v dalších letech?

Měli jste na výběr ze tří možností. A - rozpadlo by se později kvůli rozdílným představám Čechů a Slováků, B - napětí by postupně opadlo a Československo by dodnes fungovalo jako federace, C - existovalo by jako konfederace, obě republiky by si ale vlády víceméně samy.

Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze.
Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze. | Foto: Reuters

Z odpovědí vyplynulo, že jak Češi, tak Slováci se dívají na další hypotetické fungování optimisticky. Rozpad kvůli rozdílným názorům by očekávalo 31,2 procent hlasujících v České republice a 29,5 procent hlasujících na Slovensku.

Skoro 42 Čechů a přes 44 procent Slováků věří v možnost konfederace.

Ve druhé otázce jsme se ptali, zdali-by na tom dnes Češi a Slováci byli ekonomicky lépe, kdyby žili dál ve společném státě.

Tady byl v hlasování mezi oběma bývalými částmi federace rozdíl. Slováci v tomto směru společnému státu zjevně věří víc. Že by na tom oba národy byly lépe se domnívá 42,7 procent Čechů, ale až 59,7 procent Slováků.

Naopak - tedy hůře - by na tom oba národy byly podle 36,2 procent účastníků ankety na Aktuálně.cz a jen podle 22,7 procent účastníků ankety na Aktuálne.sk.

Jednoznačná shoda panuje v tom, že společné hokejové a fotbalové reprezentace by dosáhly větších úspěchů než týmy z oddělených republik.

Myslí si to přes 82 procent Čechů a 79,5 procent Slováků. Tady není co řešit.

Další otázka zněla: Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Slováky ve společném státě po roce 1992?

Foto: Aktuálně.cz

Na výběr byly tři odpovědi. A - nacionalisté a populisté na obou stranách by se snažili získávat voliče kritikou druhého národa, B - byly by více napjaté, takhle jsou mnohem lepší, C- byly by normální, Češi a Slováci budou vždy spolu vycházet převážně dobře.

Obavu z nacionalistů a populistů dalo najevo 27 procent Čechů a o procento více Slováků. Že by vztahy ve společném státě byly více napjaté, než jsou dnes, si myslí 20,7 procent českých hlasujících a 19,9 procent slovenských hlasujících.

Těsnou většinu přitom na obou stranách získal názor, že vztahy by byly normální a oba národy spolu budou vždy vycházet dobře. 52,15 procent na Aktuálně.cz, 52,11 procent na Aktuálne.sk.

Kde začíná a končí doma

Zajímalo nás také, zda když dnes přijedete do druhé země (Češi na Slovensko, Slováci do Česka), připadáte si, jako byste byli pořád doma.

Nabídli jsme i zde tři odpovědi. A - ano, není v tom rozdíl, B - ano, ale přece jen to trochu cizina je, i když jiná než když přijedu do jakékoliv další země, C - ne, je to pro mě jiná země.

Z výsledků vyplývá, že velmi podstatná většina Čechů a Slováků se v druhé části bývalé federace cítí jako doma.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Pro 39,6 procent Čechů není žádný rozdíl mezi tím, zda se nacházejí na západě nebo východě od česko-slovenské hranice. Pro 48,3 procenta Čechů je v tom jen malý rozdíl.

Slováci hlasovali podobně. Pro 42 procent z nich v tom není žádný rozdíl, pro 45,2 procenta jen malý. Názor, že druhá republika je jednoznačně jinou zemí, je výrazně menšinový. Na Aktuálně.cz i Aktuálne.sk pro tuto možnost nehlasovalo víc než 13 procent účastníků ankety.

Průzkum skončil poslední otázkou. Na to, zda se ještě někdy Češi a Slováci sejdou v jednom státě.

Na obou stranách se nejvíce klikalo na možnost C, která vypadala následovně: Ne, ale společné zájmy a blízkost v mnoha ohledech je budou vždy spojovat.

Pro tuto odpověď se rozhodlo 61,4 procenta Čechů a 57,7 procent Slováků.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Mimořádný summit Evropské unie se uskuteční v Praze v říjnu, oznámil premiér Petr Fiala po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem

Neformální summit Evropské unie se uskuteční v Praze 6. a 7. října, oznámili dnes český premiér Petr Fiala (ODS) a předseda Evropské rady Charles Michel. Řekli to po setkání v předvečer půlročního českého předsednictví EU. Tématy summitu mají být širší spolupráce Evropské unie s nečlenskými státy, pomoc Ukrajině čelící ruské agresi a její důsledky na růst inflace a cen energií.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Změny v polském soudnictví podle Jourové nesplňují očekávání Evropské komise

Dosavadní změny v polském soudnictví, které zrušily kontroverzní disciplinární komoru, nesplňují očekávání Evropské komise. Varšava proto zatím nemůže počítat s penězi z fondu obnovy Evropské unie. Podle agentury AP to ve čtvrtek uvedla místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Polský prezident Andrzej Dudna v polovině června podepsal novelu zákona, která zrušila spornou disciplinární komoru, vnímanou kritiky jako nástroj vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) k trestání neposlušných soudců. Má ji nahradit nová komora profesní zodpovědnosti, která podle opozice v přijaté podobě neznamená obnovení vlády práva v polské justici.

Místopředsedkyně Evropské komise Jourová uvedla, že dosavadní změny "nesplňují" požadovaná kritéria a že evropské peníze nebudou vyplaceny dříve, než polští soudci získají zákonem stanovené záruky své nezávislosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženská devatenáctka prohrála na domácím ME i podruhé

České fotbalové reprezentantky do 19 let prohrály na domácím mistrovství Evropy i druhý zápas. Svěřenkyně trenéra Jana Navrátila utrpěly v Opavě debakl 0:5 se Španělskem a před závěrečným duelem ve čtyřčlenné skupině A ztratily naději na postup do semifinále.

V úvodním utkáním na turnaji mladé reprezentanty v pondělí podlehly obhájkyním titulu Francouzkám 0:3. S premiérovým účinkováním na šampionátu devatenáctek se Češky rozloučí v neděli proti Itálii, která dnes překvapivě remizovala s Francií 2:2.

Zatímco v prvním zápase si Navrátilův výběr dokázal vytvořit několik šancí, proti Španělkám byl v ofenzivě prakticky neškodný a po dvou duelech na šampionátu stále čeká na vstřelený gól. Jihoevropanky od úvodu naprosto dominovaly a soupeře přestřílely drtivým poměrem 36:1.

Dvě branky dal vysoký favorit v úvodním dějství, další tři přidal po změně stran. Dvakrát se trefila střídající Moralová. Češky za celý zápas ani jednou nezamířily mezi tyče a nenavázaly na říjnový vzájemný souboj z kvalifikace, v němž se Španělskem po solidním výkonu prohrály 1:3.

"Strašně těžký zápas. Největší problém je, že během čtyř dnů nedokážeme hrát na takové úrovni, na jaké potřebujeme. Hrajeme, na co máme. Španělky hrají excelentně, jsou jinde než my. Obrovská pochvala divákům, kteří tleskali v 90. minutě, když prohráváme 0:5," řekl novinářům Navrátil. "Do zápasu s Itálií dáme úplně všechno, posbíráme poslední síly. Kdybychom dali gól, tak zaplaťpánbůh," dodal.

Šampionát devatenáctek hostí Moravskoslezský kraj. Druhou skupinu tvoří Anglie, Německo, Norsko a Švédsko. Do semifinále postoupí vždy první dva celky ze skupiny, finále se odehraje 9. července.

Česko před pěti lety hostilo mistrovství Evropy hráček do 17 let. Mladé reprezentantky tehdy ve třech zápasech nebodovaly a skončily ve skupině poslední. Turnaj hostily Plzeň, Příbram, Domažlice a Přeštice.

Mistrovství Evropy fotbalistek do 19 let v Česku:

Skupina A:

Česko - Španělsko 0:5 (0:2)

Branky: 69. a 76. Moralová, 23. Elexpuruová, 37. Fiammaová, 47. Pinedová.

Sestava Česka: Fuchsová - Pražienková, Ohlídalová, Jelínková, Huvarová (54. Pavlíčková) - Pouvová (54. Bendová), Jonášová - Ducháčková, Tenkrátová (46. Černá), Střížová (46. Thanhová) - Švíbková (81. Hlouchová). Trenér: Navrátil.

Itálie - Francie 2:2 (1:0).

Tabulka:

1. Španělsko 2 2 0 0 8:1 6
2. Francie 2 1 1 0 5:2 4
3. Itálie 2 0 1 1 3:5 1
4. ČR 2 0 0 2 0:8 0

Skupina B:

Švédsko - Anglie 1:0 (1:0), Norsko - Německo 2:1 (0:1).

Tabulka:

1. Švédsko 2 2 0 0 3:0 6
2. Anglie 2 1 0 1 4:2 3
3. Norsko 2 1 0 1 3:5 3
4. Německo 2 0 0 2 1:4 0
Další zprávy