A teď opravdu: Co si o nás myslí Slováci a my o nich?

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2010 14:25
Redakce Aktuálně.cz a Aktuálne.sk se vás ptaly, jaké by dnes bylo Československo
Foto: Aktuálně.cz

* V české anketě hlasovalo přes 34 tisíc lidí, ve slovenské kolem 15 tisíc * Jen pro necelých 13 procent Čechů i Slováků je druhá země "jinou" * Tvrzení, že společný stát by byl ekonomicky pro oba národy lepší, věří více Slováci než Češi

Praha/Bratislava - Češi se na Slovensku cítí jako doma. Stejně tak Slováci v České republice. Kdyby se společný stát v roce 1992 nerozpadl, v nějaké formě by zřejmě existoval dodnes. A vztahy mezi Čechy a Slováky budou vždy dobré.

Zhruba toto zjistily redakce on-line deníků Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, které si 92. výročí založení společného státu připomněly anketou pro české i slovenské čtenáře.

Podobné výsledky v obou zemích

Možná, že mnozí sociologové a experti na průzkum veřejného mínění by naší anketu nepovažovali za reprezentativní a odpovídající skutečnému stavu věcí.

Každopádně ale na českém Aktuálně vás hlasovalo přes 35 tisíc a na slovenském kolem 15 tisíc.

Projděme si, jako to tedy dnes Češi a Slováci vidí, jak by dnes Československo vypadalo. Zajímavé je, že odpovědi v České republice i na Slovensku byly až na výjimky víceméně shodné.

Otázka číslo jedna zněla: Kdyby se Československo v roce 1992 nerozdělilo, co by následovalo v dalších letech?

Měli jste na výběr ze tří možností. A - rozpadlo by se později kvůli rozdílným představám Čechů a Slováků, B - napětí by postupně opadlo a Československo by dodnes fungovalo jako federace, C - existovalo by jako konfederace, obě republiky by si ale vlády víceméně samy.

Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze.
Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze. | Foto: Reuters

Z odpovědí vyplynulo, že jak Češi, tak Slováci se dívají na další hypotetické fungování optimisticky. Rozpad kvůli rozdílným názorům by očekávalo 31,2 procent hlasujících v České republice a 29,5 procent hlasujících na Slovensku.

Skoro 42 Čechů a přes 44 procent Slováků věří v možnost konfederace.

Ve druhé otázce jsme se ptali, zdali-by na tom dnes Češi a Slováci byli ekonomicky lépe, kdyby žili dál ve společném státě.

Tady byl v hlasování mezi oběma bývalými částmi federace rozdíl. Slováci v tomto směru společnému státu zjevně věří víc. Že by na tom oba národy byly lépe se domnívá 42,7 procent Čechů, ale až 59,7 procent Slováků.

Naopak - tedy hůře - by na tom oba národy byly podle 36,2 procent účastníků ankety na Aktuálně.cz a jen podle 22,7 procent účastníků ankety na Aktuálne.sk.

Jednoznačná shoda panuje v tom, že společné hokejové a fotbalové reprezentace by dosáhly větších úspěchů než týmy z oddělených republik.

Myslí si to přes 82 procent Čechů a 79,5 procent Slováků. Tady není co řešit.

Další otázka zněla: Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Slováky ve společném státě po roce 1992?

Foto: Aktuálně.cz

Na výběr byly tři odpovědi. A - nacionalisté a populisté na obou stranách by se snažili získávat voliče kritikou druhého národa, B - byly by více napjaté, takhle jsou mnohem lepší, C- byly by normální, Češi a Slováci budou vždy spolu vycházet převážně dobře.

Obavu z nacionalistů a populistů dalo najevo 27 procent Čechů a o procento více Slováků. Že by vztahy ve společném státě byly více napjaté, než jsou dnes, si myslí 20,7 procent českých hlasujících a 19,9 procent slovenských hlasujících.

Těsnou většinu přitom na obou stranách získal názor, že vztahy by byly normální a oba národy spolu budou vždy vycházet dobře. 52,15 procent na Aktuálně.cz, 52,11 procent na Aktuálne.sk.

Kde začíná a končí doma

Zajímalo nás také, zda když dnes přijedete do druhé země (Češi na Slovensko, Slováci do Česka), připadáte si, jako byste byli pořád doma.

Nabídli jsme i zde tři odpovědi. A - ano, není v tom rozdíl, B - ano, ale přece jen to trochu cizina je, i když jiná než když přijedu do jakékoliv další země, C - ne, je to pro mě jiná země.

Z výsledků vyplývá, že velmi podstatná většina Čechů a Slováků se v druhé části bývalé federace cítí jako doma.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Pro 39,6 procent Čechů není žádný rozdíl mezi tím, zda se nacházejí na západě nebo východě od česko-slovenské hranice. Pro 48,3 procenta Čechů je v tom jen malý rozdíl.

Slováci hlasovali podobně. Pro 42 procent z nich v tom není žádný rozdíl, pro 45,2 procenta jen malý. Názor, že druhá republika je jednoznačně jinou zemí, je výrazně menšinový. Na Aktuálně.cz i Aktuálne.sk pro tuto možnost nehlasovalo víc než 13 procent účastníků ankety.

Průzkum skončil poslední otázkou. Na to, zda se ještě někdy Češi a Slováci sejdou v jednom státě.

Na obou stranách se nejvíce klikalo na možnost C, která vypadala následovně: Ne, ale společné zájmy a blízkost v mnoha ohledech je budou vždy spojovat.

Pro tuto odpověď se rozhodlo 61,4 procenta Čechů a 57,7 procent Slováků.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy