A teď opravdu: Co si o nás myslí Slováci a my o nich?

Martin Novák Martin Novák
1. 11. 2010 14:25
Redakce Aktuálně.cz a Aktuálne.sk se vás ptaly, jaké by dnes bylo Československo
Foto: Aktuálně.cz

* V české anketě hlasovalo přes 34 tisíc lidí, ve slovenské kolem 15 tisíc * Jen pro necelých 13 procent Čechů i Slováků je druhá země "jinou" * Tvrzení, že společný stát by byl ekonomicky pro oba národy lepší, věří více Slováci než Češi

Praha/Bratislava - Češi se na Slovensku cítí jako doma. Stejně tak Slováci v České republice. Kdyby se společný stát v roce 1992 nerozpadl, v nějaké formě by zřejmě existoval dodnes. A vztahy mezi Čechy a Slováky budou vždy dobré.

Zhruba toto zjistily redakce on-line deníků Aktuálně.cz a Aktuálne.sk, které si 92. výročí založení společného státu připomněly anketou pro české i slovenské čtenáře.

Podobné výsledky v obou zemích

Možná, že mnozí sociologové a experti na průzkum veřejného mínění by naší anketu nepovažovali za reprezentativní a odpovídající skutečnému stavu věcí.

Každopádně ale na českém Aktuálně vás hlasovalo přes 35 tisíc a na slovenském kolem 15 tisíc.

Projděme si, jako to tedy dnes Češi a Slováci vidí, jak by dnes Československo vypadalo. Zajímavé je, že odpovědi v České republice i na Slovensku byly až na výjimky víceméně shodné.

Otázka číslo jedna zněla: Kdyby se Československo v roce 1992 nerozdělilo, co by následovalo v dalších letech?

Měli jste na výběr ze tří možností. A - rozpadlo by se později kvůli rozdílným představám Čechů a Slováků, B - napětí by postupně opadlo a Československo by dodnes fungovalo jako federace, C - existovalo by jako konfederace, obě republiky by si ale vlády víceméně samy.

Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze.
Slovenská premiérka Iveta Radičová v Praze. | Foto: Reuters

Z odpovědí vyplynulo, že jak Češi, tak Slováci se dívají na další hypotetické fungování optimisticky. Rozpad kvůli rozdílným názorům by očekávalo 31,2 procent hlasujících v České republice a 29,5 procent hlasujících na Slovensku.

Skoro 42 Čechů a přes 44 procent Slováků věří v možnost konfederace.

Ve druhé otázce jsme se ptali, zdali-by na tom dnes Češi a Slováci byli ekonomicky lépe, kdyby žili dál ve společném státě.

Tady byl v hlasování mezi oběma bývalými částmi federace rozdíl. Slováci v tomto směru společnému státu zjevně věří víc. Že by na tom oba národy byly lépe se domnívá 42,7 procent Čechů, ale až 59,7 procent Slováků.

Naopak - tedy hůře - by na tom oba národy byly podle 36,2 procent účastníků ankety na Aktuálně.cz a jen podle 22,7 procent účastníků ankety na Aktuálne.sk.

Jednoznačná shoda panuje v tom, že společné hokejové a fotbalové reprezentace by dosáhly větších úspěchů než týmy z oddělených republik.

Myslí si to přes 82 procent Čechů a 79,5 procent Slováků. Tady není co řešit.

Další otázka zněla: Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Slováky ve společném státě po roce 1992?

Foto: Aktuálně.cz

Na výběr byly tři odpovědi. A - nacionalisté a populisté na obou stranách by se snažili získávat voliče kritikou druhého národa, B - byly by více napjaté, takhle jsou mnohem lepší, C- byly by normální, Češi a Slováci budou vždy spolu vycházet převážně dobře.

Obavu z nacionalistů a populistů dalo najevo 27 procent Čechů a o procento více Slováků. Že by vztahy ve společném státě byly více napjaté, než jsou dnes, si myslí 20,7 procent českých hlasujících a 19,9 procent slovenských hlasujících.

Těsnou většinu přitom na obou stranách získal názor, že vztahy by byly normální a oba národy spolu budou vždy vycházet dobře. 52,15 procent na Aktuálně.cz, 52,11 procent na Aktuálne.sk.

Kde začíná a končí doma

Zajímalo nás také, zda když dnes přijedete do druhé země (Češi na Slovensko, Slováci do Česka), připadáte si, jako byste byli pořád doma.

Nabídli jsme i zde tři odpovědi. A - ano, není v tom rozdíl, B - ano, ale přece jen to trochu cizina je, i když jiná než když přijedu do jakékoliv další země, C - ne, je to pro mě jiná země.

Z výsledků vyplývá, že velmi podstatná většina Čechů a Slováků se v druhé části bývalé federace cítí jako doma.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad | Foto: Pavol Urbi, Aktualne.sk

Pro 39,6 procent Čechů není žádný rozdíl mezi tím, zda se nacházejí na západě nebo východě od česko-slovenské hranice. Pro 48,3 procenta Čechů je v tom jen malý rozdíl.

Slováci hlasovali podobně. Pro 42 procent z nich v tom není žádný rozdíl, pro 45,2 procenta jen malý. Názor, že druhá republika je jednoznačně jinou zemí, je výrazně menšinový. Na Aktuálně.cz i Aktuálne.sk pro tuto možnost nehlasovalo víc než 13 procent účastníků ankety.

Průzkum skončil poslední otázkou. Na to, zda se ještě někdy Češi a Slováci sejdou v jednom státě.

Na obou stranách se nejvíce klikalo na možnost C, která vypadala následovně: Ne, ale společné zájmy a blízkost v mnoha ohledech je budou vždy spojovat.

Pro tuto odpověď se rozhodlo 61,4 procenta Čechů a 57,7 procent Slováků.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy