před 5 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Scholz chce prohloubit energetické partnerství Berlína a Rijádu

Německý kancléř Olaf Scholz dnes po setkání se saúdskoarabským korunním princem Mohammadem bin Salmánem prohlásil, že chce prohloubit energetické partnerství mezi oběma zeměmi. Partnerství by podle něj mělo přesahovat rámec fosilních paliv a zahrnovat i vodík a obnovitelné zdroje energie. Německo, které bylo donedávna silně závislé na dodávkách plynu z Ruska, se od únorové invaze Ruska na Ukrajinu snaží diverzifikovat své dodávky energie. 

Zdroj: ČTK / Reuters
před 11 hodinami

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) kvůli nepříznivému počasí zrušil na úterý plánované vypuštění rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Jedná se o již třetí odklad startu testovací mise, kterou budou v případě úspěchu následovat cesty na Měsíc s posádkou. 

Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. V předpokládané dráze hurikánu se nachází také Kennedyho vesmírné středisko, odkud má raketa odstartovat. V neděli padne rozhodnutí, zda se bezmála sto metrů vysoká raketa odveze ze startovací rampy a přesune se do hangáru.

Zdroj: ČTK
před 12 hodinami

Půl milionu kanadských domácností u Atlantiku je kvůli bouři Fiona bez proudu

Půl milionu domácností na atlantickém pobřeží Kanady se dnes kvůli bouři Fiona, kterou doprovázejí větry o síle hurikánu, ocitlo bez elektrického proudu. S odvoláním na místní energetické společnosti o tom informovala agentura AFP. Před dopady bouře, která vyvrací stromy a sloupy elektrického vedení a už si vyžádala oběti v Karibiku, varovala kanadská meteorologická služba.

Fiona, která téměř před týdnem sužovala Portoriko a další části Karibiku, dosáhla pevniny mezi městy Canso a Guysborough v Novém Skotsku. Podle předpovědi na webu windy.com se ohnisko bouře dnes bude držet kolem středu Zálivu svatého Vavřince a během neděle se přesune k západní části ostrova Newfoundland a zeslábne. Vítr by si měl sílu hurikánu udržet až do sobotního odpoledne místního času, odhaduje americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 12:25

Na lodi s uprchlíky, která vyplula z Libanonu, utonulo nejméně 71 lidí

U syrského pobřeží utonulo nejméně 71 uprchlíků z lodě, která vyplula ze severu Libanonu do Evropy. V nové bilanci to v pátek oznámil libanonský ministr dopravy Alí Hamíja. Pátrání po utonulých stále pokračuje, ráno Bejrút hlásil 53 mrtvých a 20 přeživších.

Plavidlo, na němž mohlo být až 150 lidí, vyplulo tento týden ze severu Libanonu. Na palubě byli hlavně Libanonci a Syřané, podle Hamíjova původního prohlášení je mezi zachráněnými nejméně pět lidí z Libanonu.

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 7:39

Íránský prezident slíbil prošetřit úmrtí ženy, které vyvolalo masové protesty

Íránský prezident Ebráhím Raísí slíbil důkladné prošetření úmrtí mladé ženy ve vazbě mravnostní policie, které v zemi podnítilo největší protesty za několik let. Od minulého týdne při nich podle nevládní organizace zahynulo přes 30 lidí. Demonstrace jsou podle prezidenta přípustné, nikoliv však vandalismus, informovala v pátek agentura AP.

Kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden zatkla 22letou Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích se však stala obětí policejní brutality. Protesty, které si podle íránské organizace lidských práv IHR vyžádaly nejméně 31 mrtvých, se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Ženy během nich pálí hidžáby.

Raísí ve čtvrtek během své cesty na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku řekl, že úřady pro vyšetření případu dělají, co je třeba. "Určitě se to musí vyšetřit," uvedl s tím, že kontaktoval rodinu zemřelé a ujistil ji, že vyšetřování tohoto incidentu bude "vytrvale pokračovat". Amíníové otec dříve oficiální verzi zpochybnil a řekl, že mu lékaři nedovolili podívat se na dceřino tělo.

Zdroj: ČTK
23. 9. 2022 6:50

Prezident Zeman se v říjnu zúčastní summitu V4 v Bratislavě

Prezident Miloš Zeman se v říjnu osobně zúčastní prezidentského summitu zemí visegrádské čtyřky (V4). Konat se bude 11. října v Bratislavě. Prezidenti a prezidentky Česka, Slovenska, Polska a Maďarska budou jednat o válce na Ukrajině nebo energetické krizi. ČTK to řekl ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák.

Schůzku hlav států pořádá Slovensko v rámci svého předsednictví zemím Visegrádu. Jejich setkání se koná jednou ročně vždy na podzim. Příští rok se uskuteční v České republice, která od Slovenska převezme předsednictví V4.

Nadcházející jednání bude rozděleno do dvou bloků, které oddělí pracovní oběd. Podle Jindráka prezidenti proberou dvě hlavní témata, a to současnou bezpečnostní situaci v souvislosti s válkou na Ukrajině a otázky spojené s energetikou. Jindrák poznamenal, že vybraná agenda odpovídá důležitosti a pozornosti, kterou všechny členské země daným tématům věnují.

Jednání hlav států V4 je prvním takto vysokým setkáním představitelů Visegrádu od začátku ruské agrese na Ukrajině. "Je to dobrá příležitost vyměnit si názory na dění na Ukrajině. A bude určitě zajímavá diskuse s maďarskou prezidentkou (Katalin) Novákovou," dodal Jindrák s odkazem na v některých aspektech odlišný pohled Maďarska na ukrajinskou krizi. Zatímco Česko, Polsko a Slovensko patří k hlavním zemím podporujícím Ukrajinu, Maďarsko je například v protiruských sankcích zdrženlivé.

Zdroj: ČTK
22. 9. 2022 22:35

Íránský prezident zrušil rozhovor se CNN, novinářka si odmítla vzít hidžáb

Íránský prezident Ebráhím Raísí zrušil rozhovor s novinářkou americké televize CNN Christiane Amanpourovou poté, co si v New Yorku odmítla vzít na rozhovor s ním hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí. Reportérka v této souvislosti poznamenala, že žádný jiný íránský prezident po ní nic takového nechtěl, když se rozhovor nekonal v Íránu. V Íránu od islámské revoluce z roku 1979 zákon ženám ukládá nosit hidžáb na veřejnosti.

Amanpourová poznamenala, že požadavek na hidžáb při rozhovoru Raísího asistent zdůvodnil "situací v Íránu".

V Íránu již sedm dní trvají protesty, které propukly po úmrtí 22leté Mahsy Amíníové. Tu zatkla mravnostní policie v Teheránu za porušení pravidel nošení hidžábu. Žena upadla do kómatu několik hodin po zadržení a zemřela. Podle rodiny byla předtím zdravá. Na sociálních sítích se objevily informace, že Amíníová byla zbita. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle íránské organizace lidských práv IHR nynější protesty v Íránu nepřežilo 31 osob.

Zdroj: ČTK
22. 9. 2022 21:15

Při ztroskotání lodi u syrských břehů utonulo 34 migrantů, pátrání pokračuje

Při ztroskotání lodi u syrského města Tartús utonulo 34 migrantů a 20 jich bylo zachráněno, píše agentura AP s odkazem na syrská státní média. Loď podle syrského ředitele přístavů vyplula z města Minja na severu Libanonu před několika dny. Na palubě byli lidé různých národností. Představitel úřadů doplnil, že pátrání po možných přeživších pokračuje, komplikuje ho ale silný vítr a velké vlny.

Syrská státní televize s odkazem na ministerstvo zdravotnictví uvedla, že utonulo nejméně 34 migrantů. Dvacet lidí je nyní v nemocnici v Tartúsu. Většina z nich pochází ze Sýrie a Libanonu, někteří jsou ale bez dokladů. Státní média citovala jednoho přeživšího, podle kterého bylo na lodi přes 150 osob. To by znamenalo, že přes 100 migrantů je stále nezvěstných.

Zdroj: ČTK
22. 9. 2022 16:30

Během protestů v Íránu zemřelo už 31 lidí, včetně 16letého chlapce

Už 31 mrtvých si od soboty vyžádaly protesty v Íránu, které vyvolalo úmrtí ženy v policejní vazbě. S odvoláním na íránskou organizaci lidských práv IHR o tom informovala agentura AFP. Mezi oběťmi je i šestnáctiletý chlapec, který byl zasažen střelbou policistů na demonstranty. Mezi mrtvými jsou podle íránské státní televize také členové bezpečnostních sil. Jako poslední byl ve středu ubodán k smrti člen provládní organizace basídžů.

Protesty se konají od soboty ve více než 20 městech včetně Teheránu. Ženy během nich pálí hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky zakrývat hlavy.

Právě kvůli porušení nařízení o nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulé úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Pokračovat