Zahraničí

18. 11. 2019 21:22

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se po uzavření dohody vrátila do Adenu

Mezinárodně uznávaná jemenská vláda se vrátila do válkou zmítané země. Stalo se tak poprvé od léta, kdy hlavní město země ovládli jihojemenští separatisté. Premiér Maín Abdal Málik Saíd přistál v jihojemenském přístavu Aden a naplnil tak jeden z klíčových bodů nedávno podepsané dohody o sdílení moci se sunnitskými separatisty podporovanými Spojenými arabskými emiráty, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
18. 11. 2019 19:12

Sněmovna chce prověřit, zda Trump nelhal zvláštnímu vyšetřovateli Muellerovi o vlivu Ruska na americké prezidentské volby

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů chtějí zjistit, zda současný republikánský prezident Donald Trump nelhal zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi při objasňování vlivu Ruska na americké prezidentské volby. Podle televize CNN to vyplývá z dopisu, kterým se právní zástupce sněmovny dožaduje u soudu přístupu k utajovaným dokumentům shromážděných Muellerem.

"Lhal prezident? Uvedl prezident pravdu v odpovědích k Muellerovu vyšetřování?" citovala CNN právního zástupce sněmovny Douglase Lettera. Ten se u odvolacího soudu ve Washingtonu snaží získat přístup k materiálům velké poroty, které získal Mueller během vyšetřování ruské kauzy.

18. 11. 2019 19:08

Turecký ministr pohrozil, že zahájí novou vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, pokud z regionu neodejdou kurdské milice

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu opět pohrozil, že Ankara zahájí na severovýchodě Sýrie novou vojenskou operaci, jestliže region nebude "vyčištěn od teroristů". Informovala o tom televizní stanice Habertürk. Ankara označuje za teroristy kurdské milice YPG. Ty byly přitom klíčovým spojencem USA v boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Podle šéfa turecké diplomacie Spojené státy a Rusko nesplnily to, co po nich bylo požadováno na základě dohod, které ukončily říjnovou tureckou operaci proti YPG na severovýchodě Sýrie.

Zdroj: ČTK
18. 11. 2019 18:36

Policie rozbila evropskou síť překupníků starověkých vykopávek, zabavila 10 tisíc starožitných předmětů

Raziemi v několika evropských zemích dnes vyvrcholila mezinárodní policejní operace namířená proti zločinecké organizaci, která ve velkém obchodovala se starověkými řeckými artefakty nelegálně vykopanými v jižní Itálii. Policisté zatkli 23 podezřelých, prohledali stovku objektů a zabavili na 10 tisíc starožitných předmětů. Podle vyšetřovatelů je jejich hodnota v řádu milionů eur, napsala agentura AP.

Sofistikovanou kriminální operaci údajně vedla dvojice z jihoitalské Kalábrie. Právě tam se odehrála většina dnešního zatýkání. Kromě Itálie se pak razie konaly také ve Francii, v Německu, v Británii a v Srbsku. Vedle 23 zatčených je předmětem vyšetřování dalších 80 osob.

Zdroj: ČTK
18. 11. 2019 15:35

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2019 15:20

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo několik aut. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si v pondělí ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Několik dalších lidí se stále pohřešuje, informovala s odvoláním na zástupce místních úřadů agentura AFP. Do řeky Tarn se zřítilo osobní auto, nákladní vůz a možná ještě dodávka. Příčina neštěstí zatím není známa.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, které leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý 155 metrů a široký 6,5 metru.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 18. 11. 2019 9:57

Po střelbě na večírku v Kalifornii zemřeli čtyři lidé. Dalších šest je zraněných

Při nedělní střelbě v kalifornském městě Fresno bylo zasaženo deset lidí, čtyři z nich zemřeli. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na policii. Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let. Střelba se podle policistů odehrála na dvoře domu, kde zhruba 35 lidí sledovalo fotbalové utkání.

"Šlo o setkání rodiny a přátel," uvedl policejní úředník Bill Dooley. "Všichni večer sledovali fotbal, když k domu dorazili neznámí podezřelí, pronikli na dvůr a zahájili palbu," dodal. Policie zatím nikoho nezadržela, není jasný motiv útočníků ani to, zda se s nimi oběti znaly.

Zdroj: Zahraničí
18. 11. 2019 8:34

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
18. 11. 2019 7:25

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
18. 11. 2019 7:15

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK