88 let. Tunisko zvolí druhého nejstaršího prezidenta světa

Martin Novák Martin Novák
30. 11. 2014 19:10
Šéf strany Hlas Tuniska Káid Sibsí je spjat s bývalým totalitním režimem, ale hlasují pro něj odpůrci islamistů.
Kaíd Sibsí.
Kaíd Sibsí. | Foto: Reuters

Tunis/Praha - Kdo si před dvěma lety stěžoval, že Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman by měli spíš než na Pražský hrad myslet na důchod, nechť se teď přesvědčí, že život politika nemusí končit sedmdesátkou.

Favoritem druhého kola prezidentských voleb v Tunisku a pravděpodobným vítězem je Káid Sibsí. Právě oslavil osmaosmdesáté narozeniny. Narodil se 29. listopadu 1926.

Politický veterán, spjatý s bývalým totalitním režimem svrženého diktátora Zína Abidína bin Alího, prožívá velký návrat.

Stoupenci strany An-Nahda na mítinku.
Stoupenci strany An-Nahda na mítinku. | Foto: Reuters

Jeho strana Hlas Tuniska minulý měsíc vyhrála parlamentní volby a odsunula na druhé místo umírněnou islámskou formaci An-Nahda, vítěze prvních svobodných voleb v roce 2011.

Teď míří Sibsí i do prezidentského paláce. V prvním kole prezidentských voleb získal skoro čtyřicet procent hlasů, dosavadní hlava státu Moncef Marzúkí o šest procent méně.

Druhé kolo se koná 28. prosince.

Sibsí představuje jasný program. Je zásadním odpůrcem radikálního islamismu a trvá na tom, že Tunisko musí zůstat sekulární republikou.

Zkrátka něco jako ideální muslimský politik pro Miloše Zemana, který často označuje islamismus a "islámský terorismus" za největší hrozbu a jemuž imponuje například nový egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který nejprve svrhl od moci a pak zakázal Muslimské bratrstvo.

"Islám a demokracie nejsou neslučitelné. Nezaměňujme islám a islamismus. Islamismus je politické hnutí, které používá náboženství k uchvácení moci. Islám v Tunisku je náboženstvím otevřenosti a tolerance," řekl Sibsí v rozhovoru pro televizi France24.

Podporu mu už slíbil levicový kandidát Hamma Hamamí, který skončil v prvním kole třetí.

Dosavadní prezident Moncef Marzúkí prezentuje hlasování jako boj mezi zastánci a odpůrci bývalého režimu. Zatímco Sibsí byl velmi dlouho součástí někdejší moci, Marzúkí patřil ke kritikům režimu a kvůli pronásledování se uchýlil do pařížského exilu.

Tam napadal Tunisko za porušování lidských práv, vrátit se mohl až po revoluci na začátku roku 2011. Takzvaná jasmínová revoluce uvedla pohybu změny v mnoha okolních státech a povstání v Egyptě, Libyi, Sýrii či Jemenu.

"Je to muž starého systému. Za diktátora bin Alího byl ministrem vnitra. Ví mnoho o učení a korupci za bývalého režimu, ale mlčí o tom," říká jeho protikandidát Marzúkí.

Umírněná islamistická strana An-Nahda svého kandidáta do prezidentských voleb nevyslala. Zdůvodnila to tím, že nechce zemi v této době rozdělovat. Většina jejích voličů ale dává přednost Marzúkímu.

Pokud vyhraje Sibsí, bude druhým nejstarším zvoleným prezidentem na světě. Vůdce Zimbabwe Robert Mugabe byl loni zvolen před třemi lety na další funkční období ve věku devětaosmdesáti let.

Izraelskému prezidentovi Šimonu Peresovi bylo v době zvolení v roce 2007 čtyřiaosmdesát.

 

Právě se děje

Další zprávy