7 let po zmizení děvčátka policie zatýká. Díky mobilům

Martin Novák Martin Novák
13. 1. 2014 16:45
Čtyřletou Britku Madeleine McCannovou někdo unesl v květnu 2007 v Portugalsku.
Madeleine na fotografii z roku 2007. Tehdy jí byly tři roky.
Madeleine na fotografii z roku 2007. Tehdy jí byly tři roky. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud Britka Madeleine McCannová žije, bude jí letos jedenáct let. Od roku 2007 je ale nezvěstná poté, co zmizela z pokoje svých rodičů v hotelu Ocean Club v portugalském letovisku Praia da Luz.

Rozsáhlé vyšetřovaní ani britských, ani portugalských policistů k objasnění zločinu nevedlo. Zatím. Po téměř sedmi letech se ale objevuje první hodnověrnější stopa.

Chystá se vůbec první zatýkání v celém případu. Britové mají k dispozici výpis hovorů z mobilních telefonů, které v době zmizení Madeleine a v blízkosti jejího pokoje vedli tři portugalští zloději.

Během několika hodin po zmizení Britky si všichni tři navzájem několikrát telefonovali.

Jejich jména Scotland Yard zná a chce je po zatčení v Portugalsku vyslechnout. Nemusí mít s únosem nic společného, ale mohou.

Několik dní před zmizením malé McCannové (dívka je pohřešována od 3. května 2007) se tito tři zloději vloupali do jiného apartmá, kde spalo také malé dítě. Jeho rodiče trojici vyrušili a zahnali.

Portugalští vyšetřovatelé původně v roce 2007 této skutečnosti nevěnovali moc pozornosti a nespojovali ji s případem Madeleine.

Mluvčí manželů McCannových řekl novinářům, že pár si nedělá přehnané naděje, ale nevylučuje, že výslech může posunout vyšetřování kupředu.

Rodiče Madeleine McCannové Gerry a Kate na fotografii z letošního 4. ledna.
Rodiče Madeleine McCannové Gerry a Kate na fotografii z letošního 4. ledna. | Foto: Reuters

V minulosti se objevily různé spekulace. Policie měla hlášení, že lidé Madeleine viděli například ve Francii, Maroku, nebo dokonce ve Spojených státech.

Mezi podezřelými figuroval také bývalý zaměstnanec hotelu Ocean Club, který v roce 2009 zemřel. Měl se údajně únosem mstít za výpověď, kterou dostal.

Stín podezření padl i na matku Madeleine a ověřovala se možnost, že dítě smrtelně zranila a pak chtěla zahladit stopy. Policie však posléze tuto verzi vyloučila.

Muže odnášejícího dítě viděl v době únosu kolem desáté hodiny večer irský manželský pár. Nebylo mu dobře vidět do tváře, ale podle Irů nevypadal jako turista a působil dojmem, že dítě nese s obtížemi.

Případ daleko přesáhl hranice Británie, protože je výjimečné, aby malé dítě zmizelo takovým způsobem beze stopy. Výzvy k podávání možných tipů o pachatelích nebo o místě pobytu Madeleine oběhly celý svět.

Rodiče přijal papež Benedikt XVI. a do kampaně k nalezení dívky se zapojil slavný portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.Vyšetřování ale komplikovaly napjaté vztahy mezi portugalskými a britskými kriminalisty. Portugalci chtěli vést pátrání a odmítali přílišné britské zásahy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy