Výroba "náhradních dílů" pro lidi se blíží. Američtí vědci poprvé vyzkoušeli 3D tisk živých tkání

Zahraničí Zahraničí
16. 2. 2016 19:43
Technologie 3D tisku umožňuje vědcům vytvořit přesně padnoucí část těla pro každého pacienta zvlášť. Díky nové technologii a biologicky odbouratelnému materiálu je takto vyrobená tkáň schopná po transplantaci růst a fungovat úplně normálním způsobem. Lékaři tak mohou vytvořit kost, chrupavku nebo třeba sval. Pokusy zatím proběhly jen na laboratorních zvířatech, američtí vědci si však od nové techniky slibují veliké úspěchy na poli regenerativní medicíny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Washington - Američtí vědci vůbec poprvé vyrobili pomocí 3D tisku živé části těla.

Technologie, která používá biologicky odbouratelné materiály, umožňuje vytvořit tkáně a orgány vhodné k transplantaci. Díky nim by mohli lékaři už brzy "opravovat" lidská těla náhradními součástkami.

Svůj úspěch představili výzkumníci z amerického Centra pro regenerativní medicínu v magazínu Nature Biotechnology.

Tkáňovými kulturami pro transplantační chirurgii se zabývají už více než dvacet let. Pomocí 3D tisku však mohou pacientům, kteří následkem zranění přijdou například o část chrupavky nebo kosti, vytvořit přesně padnoucí implantát.

Zatím byly takto vytvořené tělní součástky testovány pouze na laboratorních zvířatech. Testované orgány mají ale velikost, strukturu i funkčnost vhodnou pro použití na lidech. Po transplantaci samy rostou a obnovují se.

Je to díky využití kombinace biologicky odbouratelného materiálu a gelu na vodní bázi, který obsahuje buňky a podporuje jejich růst. Dají se tak vyrobit kosti, svaly a chrupavky, které pak fungují úplně normálně.

Doposud byl největší problém udržet buňky při životě. V tkáních tlustších než 0,2 milimetru se jim nedostávalo potřebného množství kyslíku a živin. Nově vyvinutá technika pomáhá tento problém řešit.

Pomocí 3D tisku experti vytvoří tkáň, která se spíše podobá houbě. Obsahuje bezpočet mikrokanálků, jimiž se do ní dostanou živiny. Protože je struktura sestavená z biologicky odbouratelného materiálu, po transplantaci se tato umělá část rozpadne a nahradí ji přírodní konstrukce vytvořená z proteinů, které produkují obsažené buňky. Mezitím do implantátů přerostou cévy a nervy.

Vědcům se zatím podařilo voperovat potkanům 3D tiskem pořízené fragmenty lebky, které se během pěti měsíců přeměnily v kostní tkáň s vlastním krevním zásobováním. To samé se jim podařilo se svalovou tkání, která se napojila na nervy během dvou týdnů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy