30 mrtvých po útocích na tři velvyslanectví v Bagdádu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 4. 2010 11:55
Exploze zasáhly zastupitelství Egypta a Íránu i rezidenci německého velvyslance
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dagestán/Bagdád - Nejméně 30 mrtvých a 168 zraněných si podle první informace iráckého ministerstva vnitra, citované agenturou AFP, vyžádaly tři silné exploze u tří  ambasád v Bagdádu.

10 lidí zahynulo přu výbuchu u íránské ambasády, další exploze následovaly u rezidence německého velvyslance a před egyptským velvyslanectvím.

Agentury s odvoláním na irácké ministerstvo vnitra a svědky upřesnily, že výbuchy zazněly v centru Bagdádu a v západní čtvrti Mansúr. Otřásla se okna budov a nad oběma místy se prý vznáší mračna temného dýmu. Příslušníci bezpečnostních sil okamžitě začali varovně střílet do vzduchu, uvedla agentura AFP.

Exploze zasáhly Bagdád den po krvavém útoku neznámých ozbrojenců v sunnitské enklávě na jihu irácké metropole, který si vyžádal až 25 mrtvých. V sobotu rovněž v Iráku skončilo dvoudenní referendum vyhlášené radikálním duchovním Muktadou Sadrem o tom, kdo má být novým premiérem po parlamentních volbách ze 7. března.

Osobní vlak zastaven

V kavkazském Dagestánu vykolejil po výbuchu nálože na kolejích v neděli ráno nákladní vlak. Podle zpráv ruských agentur neměl útok tentokrát za následek žádné oběti ani zraněné, na rozdíl od středečních dvou bombových útoků v dagestánském Kizljaru, při nichž zahynulo deset osob.

"Nálož na kolejích explodovala krátce po čtvrté hodině ranní místního času u osady Pervomajskoje. Vykolejilo osm nákladních vagónů, nejsou mrtví ani zranění," citovala agentura Interfax zdroj z regionální bezpečnostní služby.

Bomba byla na trati vedoucí z Moskvy do Ázerbájdžánu. O dvě hodiny později tudy měl projíždět osobní vlak ze sibiřské Ťumeně do Baku. Ten se železničářům podařilo zablokovat a souprava čeká na opravu poškozeného úseku trati.

Zastaven byl také osobní vlak z Baku do Rostova, protože provoz na trati byl přerušen v obou směrech, informovala agentura Ria Novosti. Podle místních železničních orgánů bude provoz na trati obnoven ještě dnes.

Vykolejený vlak podle serveru agentury Ria Novosti nevezl žádný nebezpečný náklad. Převážel dříví, štěrk, obilí a roury.

 

Právě se děje

Další zprávy