20 rasových vražd bylo loni spácháno v Rusku

ČTK ČTK
6. 1. 2014 19:00
Oproti loňsku je číslo nižší.
Foto: Reuters

Moskva - V Rusku loni při xenofobních útocích zahynulo 20 lidí. Oproti dřívějším letům počet mrtvých klesl.

Oznámila agentura Interfax s odvoláním na nevládní analytické středisko Sova, které útoky na přistěhovalce a cizince dlouhodobě monitoruje

Nejhorší je podle střediska situace v Moskvě a v Petrohradu. Celkem Sova loni zaregistrovala útoky ve 32 z 83 ruských regionů. Kromě 20 obětí na životech nejméně 173 lidí utrpělo zranění.

"Mírou násilí nadále vede Moskva (osm mrtvých a 53 raněných) a Petrohrad (tři mrtví, 32 raněných). Hodně obětí je také v Lipecké oblasti (čtyři mrtví, devět raněných), v Čeljabinské a Moskevské oblasti (po osmi raněných) a ve Sverdlovské oblasti (dva mrtví, čtyři ranění)," citovala agentura svůj zdroj.

Terčem jsou "exsovětští" občané

Terčem útoků jsou podle analytiků hlavně přistěhovalci ze Střední Asie (loni 13 mrtvých, 39 raněných) a z Kavkazu (tři mrtví, 26 raněných). V porovnání s předchozími roky výrazně vzrostl počet útoků proti vyznavačům jiné víry a proti členům homosexuální komunity. Naopak ubylo přepadení levičáků a mládežníků, kteří dříve tvořili mezi oběťmi výraznou skupinu.

Na růst národnostní nesnášenlivosti a xenofobie upozornil minulý měsíc i šéf Federální migrační služby, která má na starosti přistěhovalce. Konstantin Romodanovskij ale míní, že za nepřátelství místních Rusů si cizinci často mohou sami, protože místo aby se přizpůsobili ruským podmínkám a pravidlům, "chovají se tak, jak jsou zvyklí u sebe doma", a to Rusy "oprávněně zlobí". Nálady pak zručně využívají radikálové "s cílem vyvolávat národnostní zášť, odpor k přistěhovalcům a občas i rasismus".

Několik milionů přistěhovalců z bývalých sovětských republik si našlo v Rusku obživu, často v profesích, o které Rusové nejeví přílišný zájem. Nicméně soužití provázejí i konflikty. Loni v moskevské čtvrti Birjuljovo došlo bezmála k pogromu, a to kvůli zavraždění mladého Moskvana přistěhovalcem z Ázerbájdžánu. Úřady poté podnikly proti nelegálním přistěhovalcům razie a několik tisíc jich deportovaly ze země.

Nyní zase v Astrachani u Kaspického moře podle serveru newsru.com kolují pověsti, že za sebevraždou mladé ženy, která v neděli vyskočila z balkonu, je utajovaný zločin. Dívku prý krátce po svatbě unesli Kavkazané a drželi ji půl roku v okovech jako otrokyni, než se jí podařilo uprchnout, ale z hrůzných zážitků se už nevzpamatovala. Avšak ze strachu před nepokoji se úřady údajně rozhodly zločin ututlat. Server newsru.com nicméně připomněl, že fámy o únosech žen se v Astrachani vynořují docela často, ale skutečnost není až tak hrůzyplná.

Podle Sovy bylo při útocích rasistů například v roce 2010 zabito 37 lidí, o rok dříve to bylo 84.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy