20 let po popravě Ceaušeska volili Rumuni prezidenta

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2009 20:15
Dosavadní prezident Basescu vyhrál, ale výsledek je těsný. Rozhodne druhé kolo 6.prosince
Dvojice rumunských Romů volí ve vesnici Sintesti severně od Bukurešti.
Dvojice rumunských Romů volí ve vesnici Sintesti severně od Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumuni dnes volili svého prezidenta. V době politického chaosu a ekonomické krize.

Podle prvních odhadů jsou výsledky těsné a rozhodně až druhé kolo 6.prosince. Dosavadní prezident Traian Basescu dostal zhruba 34 procent hlasů, jeho největší soupeř - sociální demokrat Mircea Geoana - 32 procent.

Basescu je bývalý námořní kapitán a do prezidentského křesla jej vynesly před pěti lety hlavně sliby, že skoncuje v Rumunsku s rozšířenou korupcí.

Vypadá to, že i po pěti letech mu nemálo Rumunů důvěřuje. V kampani se pyšnil tím, že za jeho prezidentování země vstoupila do Evropské unie.

Geoana sliboval výstavbu nových bytů a snadno dostupné půjčky pro podnikatele.

Balkánská země má nyní jen provizorní vládu, parlament v říjnu odmítl dát důvěru menšinovému kabinetu liberálních demokratů. Jejich koaliční vláda se sociální demokracií se rozpadla už dříve kvůli sporům o odvolání ministra vnitra.

Foto: Aktuálně.cz

A kvůli nestabilní situaci Mezinárodní měnový fond odmítá Bukurešti uvolnit slíbenou půjčku ve výši dvacet miliard dolarů.

S volbou nového prezidenta je spojena naděje, že jmenuje premiéra, který sestaví stabilní vládu a oněch dvacet miliard do Rumunska dorazí.

Podle expertů potřebu země především rozumný rozpočet na příští rok a škrty v sociální sféře.

Recese v Rumunsku je opravdu hluboká a vláda před časem varovala, že pokud nedostane slíbenou pomoc od Mezinárodního měnového fondu, nebudou peníze na výplatu všech státních zaměstnanců.

Mítink na podporu sociálního demokrata Mircea Geoany ve městě Pitesti.
Mítink na podporu sociálního demokrata Mircea Geoany ve městě Pitesti. | Foto: Reuters

Rumunsko vstoupilo do Evropské unie spolu s Bulharskem v roce 2007. Oba státy jsou však Bruselem neustále kritizovány za to, že dělají málo proti korupci a prorůstání organizovaného zločinu do státních struktur.

V této neutěšené sitauci si Rumuni 15.prosince připomenou dvacáté výročí jejich revoluce, která svrhla komunistický režim a diktátora Nicolae Ceaušeska. Při povstání zahynulo přes tisíc lidí a Ceaušesku s jeho manželkou byli po rychlém soudu zastřeleni.

 

Právě se děje

Další zprávy