Desítky lidí se utopily při útěku před islamisty v Nigérii

ČTK ČTK
18. 8. 2015 16:42
Ozbrojenci z organizace Boko Haram napadli vesnici na severovýchodě země.
Nigerijší vojáci s ukořistěnou vlajkou Boko Haram (archivní snímek).
Nigerijší vojáci s ukořistěnou vlajkou Boko Haram (archivní snímek). | Foto: Reuters

Abuja - Nejméně 150 lidí zahynulo minulý čtvrtek při útoku islamistů z hnutí Boko Haram na vesnici Kukuwa-Gari na severovýchodě Nigérie.

S odvoláním na svědky o tom dnes informuje agentura AFP.

Většina obětí se utopila v blízké řece, když utíkala před radikály.

Příslušníci milic Boko Haram prý dorazili do vesnice na motorkách a v autech, mezi obyvateli vznikla panika. "Hned začali střílet, lidé utíkali. Několik lidí zabili. Bohužel mnoho obyvatel naskákalo do řeky, jejíž hladina byla po deštích vzedmutá, a utopilo se," citovala AFP jednoho z vesničanů. Mezi mrtvými je mnoho žen a dětí.

Zpráva o dalším útoku Boko Haram se podle AFP objevila se zpožděním, protože extremisté přerušili telefonní sítě v okolí vesnice.

Boko Haram letos v únoru vytlačily z velkého území  při solečné ofenzívě nigerijská, čadská a kamerunská armáda. Vůdce hnutí ale nedávno dementoval zprávy, že v bojích zahynul.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy