Město zahalil smutek, loučí se s oběťmi nehody Germanwings

ČTK ČTK
10. 6. 2015 18:52
Smuteční kolonu doprovodila na cestě z Düsseldorfu do Halternu policie a vozidla s rodiči a dalšími blízkými obětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Konvoj převážející pozůstatky šestnácti školáků, kteří zahynuli ve Francii při březnové havárii letounu společnosti Germanwings, ve středu přejel z düsseldorfského letiště do jejich domovského města Haltern.

S celkem 44 oběťmi se po dvou a půl měsících přišli na letiště rozloučit jejich blízcí.

Konvoj tvořený černými a bílými pohřebními vozy projel v Halternu vzdáleném asi 75 kilometrů od Düsseldorfu kolem gymnázia Josepha Königa, kam studenti chodili a kde pracovaly dvě učitelky, které také při leteckém neštěstí ve francouzských Alpách zahynuly.

Spolužáci měli slzy v očích

Smuteční kolonu doprovázela policie a vozidla s rodiči a dalšími blízkými obětí. U školy se sešli lidé se hřbitovními svíčkami a bílými růžemi v ruce. Bylo mezi nimi mnoho studentů gymnázia a jak uvádí agentura DPA, mělo mnoho z nich slzy v očích.

"Je to celé tragédie, hlavně pro rodiče, ale pro nás taky, ztratili jsme naše studenty a kolegyně," řekl agentuře AP ředitel gymnázia Ulrich Wessel. Žáci se v březnu vraceli z výměnného pobytu ve Španělsku.

V úterý začal převoz ostatků obětí z Marseille do zemí, odkud pocházely. V pondělí má do Španělska odletět speciál s rakvemi obětí ze Španělska.

Při letecké katastrofě zahynulo všech 150 lidí na palubě, 72 jich pocházelo z Německa, přibližně pět desítek ze Španělska.

Nehodu podle vyšetřovatelů záměrně způsobil druhý německý pilot Andreas Lubitz. Podle francouzské prokuratury využil odchodu kapitána na toaletu, v kokpitu se zamknul a záměrně zahájil klesání, které skončilo nárazem stroje do hor.

Následné vyšetřování ukázalo, že pilot trpěl psychickými problémy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy