Město zahalil smutek, loučí se s oběťmi nehody Germanwings

ČTK ČTK
10. 6. 2015 18:52
Smuteční kolonu doprovodila na cestě z Düsseldorfu do Halternu policie a vozidla s rodiči a dalšími blízkými obětí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Düsseldorf - Konvoj převážející pozůstatky šestnácti školáků, kteří zahynuli ve Francii při březnové havárii letounu společnosti Germanwings, ve středu přejel z düsseldorfského letiště do jejich domovského města Haltern.

S celkem 44 oběťmi se po dvou a půl měsících přišli na letiště rozloučit jejich blízcí.

Konvoj tvořený černými a bílými pohřebními vozy projel v Halternu vzdáleném asi 75 kilometrů od Düsseldorfu kolem gymnázia Josepha Königa, kam studenti chodili a kde pracovaly dvě učitelky, které také při leteckém neštěstí ve francouzských Alpách zahynuly.

Spolužáci měli slzy v očích

Smuteční kolonu doprovázela policie a vozidla s rodiči a dalšími blízkými obětí. U školy se sešli lidé se hřbitovními svíčkami a bílými růžemi v ruce. Bylo mezi nimi mnoho studentů gymnázia a jak uvádí agentura DPA, mělo mnoho z nich slzy v očích.

"Je to celé tragédie, hlavně pro rodiče, ale pro nás taky, ztratili jsme naše studenty a kolegyně," řekl agentuře AP ředitel gymnázia Ulrich Wessel. Žáci se v březnu vraceli z výměnného pobytu ve Španělsku.

V úterý začal převoz ostatků obětí z Marseille do zemí, odkud pocházely. V pondělí má do Španělska odletět speciál s rakvemi obětí ze Španělska.

Při letecké katastrofě zahynulo všech 150 lidí na palubě, 72 jich pocházelo z Německa, přibližně pět desítek ze Španělska.

Nehodu podle vyšetřovatelů záměrně způsobil druhý německý pilot Andreas Lubitz. Podle francouzské prokuratury využil odchodu kapitána na toaletu, v kokpitu se zamknul a záměrně zahájil klesání, které skončilo nárazem stroje do hor.

Následné vyšetřování ukázalo, že pilot trpěl psychickými problémy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy