12 let vězení za blog. Vietnam potírá texty na webu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
24. 9. 2012 13:07
Blogeři podle soudu očerňovali vůdce, kritizovali stranu a podrývali stát
V komunistickém Vietnamu.
V komunistickém Vietnamu. | Foto: Reuters

Ho Či Minovo Město (Vietnam) - K dlouhým trestům vězení odsoudili ve Vietnamu tři disidenty za to, že na web umisťovali "protistátní" blogové příspěvky.

Nejznámější z nich, Nguyen Van Hai, kterého veřejně podpořil i americký prezident Barack Obama, dostal 12letý trest odnětí svobody.

Deset let stráví v káznici bývalá policistka Ta Phong Tan, jejíž matka se na protest proti zatčení své dcery v červenci upálila. Phan Thanh Hai, jediný z trojice, který přiznal vinu, dostal čtyři roky.

Odsouzení si navíc budou muset po skončení svého vězeňského trestu odpykat další tři až pět roků v domácím vězení.

Soudní proces v jihovietnamském Ho Či Minově Městě trval pouhých pár hodin. Soud shledal obžalované vinnými z "protistátní propagandy".

"Jejich zločiny jsou zvlášť závažné a mají jasný protistátní cíl," prohlásil předseda soudu v bývalém Saigonu Nguyen Phi Long.

Internet, ilustrační snímek
Internet, ilustrační snímek | Foto: Reuters

"Obžalovaní zneužili popularity internetu, když na něm zveřejňovali články očerňující vůdce (Vietnamu), kritizovali (komunistickou) stranu a podrývali důvěru občanů ve stát," uvedl Long.

Bloger Nguyen Van Hai, přezdívaný Dieu Cay, u soudu prohlásil, že nikdy nebyl proti komunistickému státu. "Jen mne znechucovalo bezpráví, korupce a diktatura některých jedinců. Na základě vietnamských zákonů mají občané právo na svobodu slova, což je v souladu s mezinárodními dohodami, které Vietnam podepsal," řekl.

Poté byla jeho závěrečná řeč přerušena, protože prý u soudu "rušil pořádek". Podobně byla závěrečná řeč upřena i disidentce Tan.

Trojice byla odsouzena za své články, které publikovala na zakázané vietnamské webové stránce Klub svobodných novinářů, a za příspěvky na svém osobním blogu. Převážně v nich odsuzovali korupci a nespravedlnosti a kritizovali zahraniční politiku Hanoje.

Internet je ve Vietnamu, kde vládne režim jedné strany, prakticky jediným polem, kde lze svobodně vyjádřit své názory. V zemi jsou totiž zakázána soukromá média a všechny noviny a televizní kanály jsou státní.

Vietnamci v Česku:

Americký prezident Obama v květnu prohlásil, že "nesmíme zapomínat na (žurnalisty), jakým je bloger Dieu Cay, jehož zatčení v roce 2008 přišlo v době masového zátahu na občanskou žurnalistiku ve Vietnamu". Tehdy byl bloger odsouzen ke 2,5 roku vězení za údajné finanční podvody.

Mezinárodní organizace pro lidská práva Human Rights Watch a Amnesty International opakovaně vyzývaly vietnamskou vládu, aby trojici blogerů zprostila viny a okamžitě je propustila.

Organizace Novináři bez hranic zařadila v letech 2011-2012 Vietnam na 172. místo ze 179 zemí v hodnocení svobody tisku a označila tento autoritářský stát za "nepřítele internetu" kvůli systematické cenzuře kyberprostoru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

U Itálie se objevil plejtvákovec šedý, odborníky to ohromilo

V Itálii už týden vzbuzuje obrovské pozdvižení plejtvákovec šedý, který se objevil u tamního pobřeží. Kytovec, jehož domovem je Tichý oceán, se podle odborníků vrátil do Atlantiku poprvé po 300 letech. Ochránci přírody jej postupně pozorovali v Neapolském zálivu, u ostrova Ponza a naposledy poblíž Fiumicina nedalo Říma, napsala dnes agentura DPA.

Plejtvákovci šedí dříve v Atlantiku žili, ale byli vyhubeni lovci a poslední tři staletí se podle vědců vyskytovali výhradně u pacifického pobřeží Severní Ameriky a u břehů severovýchodní Asie. Nyní se odborníci dohadují, jak se mladý jedinec do Středozemního moře, které je součástí Atlantiku, dostal a zda lze vzácný úkaz považovat za důkaz, že se tato velryba natrvalo vrací do Atlantického oceánu.

Možné vysvětlení toho, že se plejtvákovec objevil u Itálie, je dvojí. Podle některých vědců není vyloučeno, že díky tání ledu v Arktidě mohla velryba do Atlantiku doplavat. Jiní mají za to, že vzhledem k jejímu věku se nejspíš v Atlantickém oceánu už narodila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy