10 let za přípravu vraždy karikaturisty Mohameda

ČTK ČTK
6. 1. 2014 22:50
"Džihádové Jane" Colleen LaRoseové hrozilo i doživotní vězení.
Foto: Reuters

Filadelfie - Deset let vězení uložil soud ve Spojených státech Američance Colleen LaRoseové za přípravu vraždy švédského výtvarníka Larse Vilkse kvůli karikatuře Mohameda. Informovala o tom agentura AP. LaRoseové, která na internetu vystupovala pod přezdívkou džihádová Jane, hrozilo doživotí. Vilks trest označil za velmi tvrdý.

Prokuratura žádala pro padesátiletou ženu "několik desítek let" vězení, ale soudce vyhověl žádosti americké vlády o nižší trest kvůli tomu, že LaRoseová s vyšetřovateli spolupracovala. Za mřížemi již strávila čtyři roky.

U soudu mimo jiné prohlásila, že muslimskou svatou válkou, džihádem, byla posedlá a myslela na ni od rána do noci. Na internetu hledala dobrovolníky, kteří by Vilkse zlikvidovali.

"Už džihád nechci..."

"Byla jsem v transu a nevnímala jsem nic jiného. Už džihád nechci," řekla dnes během slyšení. Zároveň se omluvila, že slepě následovala příkazy, které dostávala. V minulosti prý udržovala kontakt mimo jiné s jistým pákistánským příslušníkem teroristické sítě Al-Káida.

"Je to spravedlivý a rozumný trest," ohodnotil verdikt Mark Wilson, který LaRoseovou zastupoval. "Jsem spokojený. Deset let je to, v co jsme celou dobu doufali."

Soudkyně Petrese Tuckerová označila zločin LaRoseové za velmi závažný. "Soud nepochybuje o tom, že kdyby měla možnost, svou misi by dokončila," řekl. Rovněž ale zmínila rozsáhlou spolupráci, kterou žena po svém zadržení v roce 2009 Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) poskytla, a její problematické dětství, kdy byla sexuálně zneužívána.

Vilks měl být zabit za zpodobnění proroka Mohameda s tělem psa. V roce 2007, kdy se ve Švédsku debatovalo o svobodě tisku, jeho kresbu otiskl švédský regionální deník Nerikes Allehanda. Teroristická síť Al-Káida pak vypsala na likvidaci Švéda odměnu 100.000 dolarů (zhruba dva miliony korun) a několik osob bylo zadrženo kvůli přípravám karikaturistovy vraždy.

 

Právě se děje

Další zprávy