Zatím se to nerentuje. Zadlužený miliardář Donald Trump na svém prezidentství prodělává

Daniel Anýž Daniel Anýž
26. 6. 2017 14:00
Nový americký prezident Donald Trump čelí opakované kritice kvůli svým konfliktům zájmů. Jeho oponenti poukazují na to, že i jako prezident pořád ovlivňuje chod své společnosti Trump Organization s mnoha podnikatelskými aktivitami v USA i v zahraničí. Trump už kvůli tomu dokonce čelí několika žalobám pro údajné porušení ústavy. Za posledních šestnáct měsíců, tedy od začátku kampaně 2016, se ale majetek známého podnikatele nijak nerozrostl. Naopak jeho příjmy jsou nižší. Cesta do Bílého domu ho taky stála více prostředků, než kolik na své prezidentské slávě údajně vydělává.
Nová vázanka s logem Donalda Trumpa.
Nová vázanka s logem Donalda Trumpa. | Foto: Reuters

Washington - Na předvolební kampaň evidentně nikdy není příliš brzy.

Americký prezident Donald Trump uspořádá tuto středu první sponzorskou akci, na které začne shromažďovat prostředky na obhajobu amerického prezidentského úřadu v kampani pro rok 2020.

Aby nemusel za sponzory z Bílého domu chodit příliš daleko, bude akce v jeho novém hotelu Trump International Hotel ve Washingtonu, kam prezident téměř dohlédne z oválné pracovny.

Pro Trumpovy kritiky je to jen další důkaz, že prezident eticky nepřípustně a podle nich i protizákonně propojuje výkon prezidentské funkce, veřejnou službu, se soukromými obchodními zájmy.

Luxusní "Zimní Bílý dům"

Vodou na mlýn těmto Trumpovým kritikům se minulý týden stalo prezidentovo majetkové přiznání. To ukazuje hrubý rámec zdrojů jeho příjmů od ledna 2016 do letošního dubna.

Příjmy ze zmíněného hotelu ve Washingtonu, který Trump otevřel v říjnu loňského roku, jsou velmi dobré a činí 20 milionů dolarů. Jeho luxusní golfový klub v Mar-a-Lago na Floridě mu zase vynesl 37,2 milionu dolarů, což je o čtvrtinu víc než za předchozí časově srovnatelné období.

Jedním z důvodů tohoto nárůstu v Mar-a-Lago bylo dvojnásobné zvýšení vstupního členského poplatku na 200 000 dolarů.  

Což Trumpovi kritici už přímo propojují s tím, že se letovisko, kterému Trump přezdívá "Zimní Bílý dům" (podle toho, že řada lidí ze severu USA jezdí v zimě za teplem právě na Floridu - pozn. red.) a kde od nástupu do úřadu hostil japonského premiéra i čínského prezidenta, stalo prestižním místem. A tedy že nový muž v Bílém domě na svém prezidentství neférově vydělává.

Podrobnější analýza Trumpova majetkového přiznání, kterou připravila agentura Bloomberg News, ale ukázala něco jiného.

Během loňské prezidentské kampaně a prvních třech měsíců prezidentství si Donald Trump zatím nepolepšil. Podle Bloombergu se jeho příjmy naopak ve srovnání s předchozím majetkovým přiznáním z května 2016 snížily.

Stárnoucí Trump Tower

Loni v květnu měl Trumpův majetek podle tehdejšího přiznání hodnotu zhruba 1,5 miliardy dolarů. V aktuálním přehledu je to 1,4 miliardy dolarů a Trumpovy příjmy za sledovaných šestnáct měsíců (leden 2016 - duben 2017) činily 594 milionů dolarů.

Jedním z hlavních zdrojů Trumpových příjmů jsou jeho nemovitosti na newyorském Manhattanu, kde vedle svého nejznámějšího mrakodrapu Trump Tower spoluvlastní ještě dvě další kancelářské budovy.

Podle analýzy Bloomberg News se ale tyto vesměs starší (vintage - pozn. red.) budovy stávají "obětí měnícího se newyorského realitního trhu, kde nové, blyštivé mrakodrapy přitahují nájemce a poptávka po prostorách ve starších nemovitostech klesá".

"Prožíváme největší developerský rozmach na Manhattanu od 80. let minulého století. Starší budovy začínají mít konkurenční potíže," uvedl pro Bloomberg News Keith DeCostes, ředitel firmy Savills Studley, která monitoruje realitní trhy.

Trump Tower, která je vlajkovou lodí celého Trumpova realitního byznysu, byla otevřena v roce 1983 a spadá pravděpodobně do kategorie stárnoucích realit, o kterých DeCostes mluvil.

V roce 2012 měla Trump Tower hodnotu přibližně 480 milionů dolarů a v čistém příjmu vydělala 20,4 milionu dolarů. V roce 2016 už ale hodnota budovy klesla na 450 milionů dolarů a přinesla Trumpovi jen 14,1 milionu dolarů zisku.

Marketingová agentura Bílý dům

Realitní potíže nového prezidenta na Manhattanu můžou být podle Trumpových kritiků jen dalším argumentem, že právě proto se teď v nové funkci snaží zbohatnout. 

Třeba tak, že jako prezident navštěvuje vlastní kluby, hotely a golfová hřiště. Podle agentury AP bylo zatím takových návštěv 37, což je relativně dobrá reklama pro jeho  byznys.

Z Trumpova aktuálního majetkového přiznání dál vyplývá, že část jeho příjmů, dohromady až 50 milionů dolarů, pochází z jeho aktivit v zahraničí, včetně dvou nových projektů v Indii. 

To je pro prezidentovy kritiky další trn v oku. Tvrdí, že v zahraniční politice může Trump dávat přednost svým (obchodním) zájmům před zájmy země.

Prezident sice letos v lednu předal řízení své společnosti Trump Organization svým synům Donaldovi Jr. a Ericovi, na fungování firmy má ale pořád neoddiskutovatelný finanční zájem.

To se stalo před dvěma týdny taky hlavním bodem žaloby prokurátorů států Maryland a District of Columbia za údajné Trumpovo porušování ústavy. Podobnou žalobu podala i skupina bezmála 200 členů Kongresu, převážně z Demokratické strany.

Spisovatel a herec Donald Trump

Daňové přiznání Donalda Trumpa taky kromě jiného ukázalo, že prezident pobírá poplatky (za uplynulé období to bylo 84 000 dolarů) jako člen Sdružení filmových herců (Screen Actors Guild).

Zřejmě za epizodní role, ve kterých hrál ve filmu nebo v televizi sám sebe, například ve filmech "Sám doma 2" nebo "Sex ve městě".

V souvislosti s Trumpovou kampaní i prezidentstvím se taky zvýšil zájem o některé jeho knihy, například titul "Umění obchodu" (Art of the Deal) z roku 1987.

Trump ale zároveň za prezidentskou kampaň utratil 66 milionů dolarů z vlastních peněz, a v čistém součtu "zisků a ztrát" je tedy aktuálně spíš v červených číslech.

Podle svého běžného spořicího účtu u banky Capital One, na kterém má podle majetkového přiznání 50 milionů dolarů, je Trump velmi bohatý člověk.

Taky ale hodně zadlužený. V hypotékách a úvěrech má závazky minimálně 311 milionů dolarů.

Představte si, co dokážu za 100 dnů vlády! Sestřih projevů Trumpa k jeho "výročí". | Video: PRESIDENT DONALD TRUMP SPEECHES & PRESS CONFERENCE
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy