Začalo to hrátkami s lupou. V Brně mají cenný patent

Jakub Novák
11. 3. 2012 16:40
Patent brněnských vědců může pomoci zejména v rozvojových zemích

Brno - Otestovat pitnou vodu nebo třeba i krev na přítomnost různých těžkých kovů by mělo být díky novému patentu z brněnské Přírodovědecké fakulty MU mnohem rychlejší a jednodušší.

Využit by mohl být zejména tam, kde je v současnosti z nějakého důvodu problém analýzy provádět.

Místo náročné a nákladné přípravy vzorku stačí v tomto případě obyčejný kancelářský papír a laser podobný laserovému ukazovátku.

"Naše metoda funguje pro určování kovů, jako je olovo, cín, zinek či kobalt, v nejrůznějších kapalinách od krve po potraviny. Její výhodou je především nízká cena, vysoká rychlost a snadný transport a archivace vytvořených vzorků," říká Jan Preisler z Ústavu chemie Přírodovědecké fakulty MU.

Na papír se pomocí běžné inkoustové tiskárny vytiskne několik milimetrů velké černé tečky, na které se nanese zkoumaný vzorek (krev, voda apod.).

doc. Jan Preisler
doc. Jan Preisler | Foto: Masarykova univerzita v Brně

Působením laseru potom v místech černých čtverečků s nanesenými vzorky dochází k takzvané pyrolýze. Jedná se o tepelný rozklad látky za nepřístupu kyslíku, při kterém se tvoří aerosol (směs pevných částic rozptýlených v plynu) v podobě kouře.

Ten je pak analyzován ve spektrometru, který umožňuje určit, jaký kov a v jakém množství je přítomen.

"Při využití naší metody lze vzorek vyrobit poměrně snadno přímo v terénu a poslat v obálce do laboratoře," dodává Preisler. Navíc stačí v tomto případě zlomek mikrolitru daného vzorku.

Preislera přitom inspirovaly dětské hrátky s lupou. "Napadlo mě to, když jsem si četl noviny, zkusil přes ně přejet výkonnějším laserovým ukazovátkem a uviděl, jak se z nich kouří," prozradil Preisler

Olovo ničí zejména děti

Těžké kovy se v prostředí obvykle vyskytují v množstvích, která nemají pozorovatelný vliv na zdraví. Nicméně pokud se do prostředí dostanou, mívají vážné zdravotní důsledky.

Demonstrace v Nigérii, ilustrační foto
Demonstrace v Nigérii, ilustrační foto | Foto: Reuters

Například olovo způsobuje závažné zdravotní potíže - a to zejména u dětí, u kterých může zpsůobovat problémy s učením, chováním nebo dokonce až dospět k mentální retardaci.

Olovo poškozuje zejména nervový systém, pohlavní orgány, nebo ledviny. Hromadí se v kostech a její přítomnost lze poznat podle modrého pruhu na dásních.

Do prostředí se dostává například díky průmyslové výrobě, používání olovnatého benzínu apod. Velmi vážná je v současnosti situace například v Nigérii, kde jsou v důsledku nelegální těžy zlata zamořeny oblasti na severu země.

 

Právě se děje

Další zprávy