Za vraždu podnikatele z 90.let udělil soud trest 15 let

ČTK ČTK
26. 2. 2014 14:54
Případ souvisel s nelegálním obchodem s lehkými topnými oleji
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Brněnský krajský soud poslal Jiřího Večeře za organizaci vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého z roku 1995 na patnáct let do vězení. Vyplývá to z vyjádření soudce Michaela Vrtka, který se kauzou zabývá.

Kauza se týkala četných nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji.

Lehký zemřel, poté co pod jeho vozem v Kvasicích u Kroměříže explodovala výbušnina. Na rozsudek upozornila Česká televize.

Obchodník Lehký podle obžaloby spolupracoval s Milanem Šišmou na podvodech, týkajících se dovážených lehkých topných olejů, a to prý v roli "bílého koně". Podle některých informací tak nezákonně vydělal čtyřicet milionů korun, o které se měl podělit se Šišmou.

Jelikož se tak nestalo, rozhodl se údajně Šišma, že jej nechá odstranit. Prostředníkem měl byl Večeř, jenž prý vraždu za půl milionu korun objednal u Jana Marcinka.

Šišma a Večeř byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za zprostředkování vraždy. Večeř se v roce 1999 ke svému podílu na vraždě Lehkého přiznal, pak ale vše popřel. Ve středu byl potrestán za účastenství na vraždě ve formě organizátorství.

Machinace a finanční podvody s topnými oleji byly v 90. letech poměrně časté. Státu vznikly velké škody na nezaplacených daních v miliardách korun.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy