Za vraždu podnikatele z 90.let udělil soud trest 15 let

ČTK ČTK
26. 2. 2014 14:54
Případ souvisel s nelegálním obchodem s lehkými topnými oleji
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Brněnský krajský soud poslal Jiřího Večeře za organizaci vraždy zlínského podnikatele Marka Lehkého z roku 1995 na patnáct let do vězení. Vyplývá to z vyjádření soudce Michaela Vrtka, který se kauzou zabývá.

Kauza se týkala četných nelegálních obchodů s lehkými topnými oleji.

Lehký zemřel, poté co pod jeho vozem v Kvasicích u Kroměříže explodovala výbušnina. Na rozsudek upozornila Česká televize.

Obchodník Lehký podle obžaloby spolupracoval s Milanem Šišmou na podvodech, týkajících se dovážených lehkých topných olejů, a to prý v roli "bílého koně". Podle některých informací tak nezákonně vydělal čtyřicet milionů korun, o které se měl podělit se Šišmou.

Jelikož se tak nestalo, rozhodl se údajně Šišma, že jej nechá odstranit. Prostředníkem měl byl Večeř, jenž prý vraždu za půl milionu korun objednal u Jana Marcinka.

Šišma a Večeř byli v roce 2001 odsouzeni k mnohaletým trestům za zprostředkování vraždy. Večeř se v roce 1999 ke svému podílu na vraždě Lehkého přiznal, pak ale vše popřel. Ve středu byl potrestán za účastenství na vraždě ve formě organizátorství.

Machinace a finanční podvody s topnými oleji byly v 90. letech poměrně časté. Státu vznikly velké škody na nezaplacených daních v miliardách korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 40 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy