Hlavatý: Za opakování voleb mohou lidé, kteří mě vykroužkovali. Ptejte se jich, zda zaplatí náklady

Jan Menšík Jan Menšík
3. 11. 2017 15:01
Poslanec za ANO Jiří Hlavatý odmítá odpovědnost za doplňující lednové volby do Senátu, které zapříčinilo jeho zvolení poslancem. "Za to, že se konají další volby, já opravdu nemůžu," řekl Hlavatý Aktuálně.cz s tím, že vinu nesou voliči, kteří jej zvolili. Do Senátu bude znovu kandidovat.
Bývalý senátor a současný poslanec za hnutí ANO Jiří Hlavatý.
Bývalý senátor a současný poslanec za hnutí ANO Jiří Hlavatý. | Foto: Taneček David

Praha - Nově zvolený poslanec a majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý (ANO) se překvapivě pokusí v lednových doplňujících volbách znovu získat senátorský mandát, o který přišel, když byl zvolen poslancem. Hlavatý v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz uvedl, že odpovědnost za doplňující volby, které musel kvůli jeho zvolení poslancem prezident Miloš Zeman vypsat, nenese a neplánuje se ani nijak finančně podílet na nákladech. Můžou za to podle něj voliči, kteří jej vykroužkovali. 

Jakoukoliv osobní odpovědnost za to, že se volby musí opakovat, Hlavatý odmítá. "Tím, jak jsem byl zvolen poslancem a vykroužkován, tak jsem okamžitě ztratil mandát senátora. Volby se konají ne proto, že Hlavatý znova kandiduje a chce obhájit post, ale volby se konají proto, že 4850 voličů Hlavatého vykroužkovalo," sdělil podnikatel. "To byli oni, kdo způsobil to, že teď budou doplňovací volby. Jinak si to nedovedu vysvětlit," dodal.

Doplňující volby do Senátu přijdou stát na několik milionů korun. Největší část půjde na zaplacení volebních komisařů. Přestože zákony umožňují českým občanům darovat určité finanční prostředky státu, Hlavatý žádnou participaci na nákladech neplánuje. "Určitě neplánuji participovat na žádných volbách, protože jsem je nezpůsobil. Kdybych dnes nekandidoval na senátora, tak by ty volby byly stejně. Takže nevím, proč bych měl na volbách participovat," upřesnil.

Na upozornění, že doplňující senátorské volby nepřímo způsobil svým rozhodnutím kandidovat do sněmovny, přestože vykonával funkci senátora, reagoval emotivně a jakoukoliv vinu za své jednání rezolutně odmítl. 

Chci být senátor, ne poslanec

"Já jsem se nenechal zvolit poslancem. Musíte se obrátit na 4850 lidí, kteří mě vykroužkovali. A jich se zeptejte na to, aby zaplatili náklady na dodatečné volby. Ale ne mě," uvedl rozhořčeně Hlavatý. "Platím daně, žiji v demokratické společnosti, a jestli kandiduji nebo nekandiduji, tak to s tím nemá žádnou souvislost," dodal.

Hlavatý se nechal napsat na kandidátní listinu hnutí ANO pro letošní sněmovní volby, aniž by věděl, že mu zvolením senátorský mandát zanikne. Později pro Aktuálně.cz tvrdil, že se s výsledky voleb smířil. "Rozhodl jsem se být poslancem. Počítám s tím, že jsem byl zvolen poslancem a budu jím. S tím jsem se vypořádal," uvedl tehdy. Současně přislíbil, že mandát poslance bude vykonávat, jak nejdéle bude moci.

Přesto o necelý týden později oznámil opětovnou kandidaturu do Senátu. Na dotaz, proč změnil názor, odpověděl: "Chci prostě obhajovat mandát senátora. Podíval jsem se z okna nebo já nevím, co vám na to mám říct. Nic za tím, proboha, nehledejte. Není tam žádná spekulace z mé strany," prohlásil Hlavatý s tím, že pokud ve volbách do Senátu neuspěje, poslanecké křeslo si ponechá. 

"Byla to vůle voličů, já tu vůli samozřejmě respektuji, a pokud nebudu zvolen, tak budu pokračovat v Poslanecké sněmovně," dodal.

Podle ústavy je v případě zániku senátorského mandátu během funkčního období prezident povinen vyhlásit do 90 dnů volby doplňující. Miloš Zeman tak v návaznosti na Hlavatého zvolení poslancem učinil. Termín senátorských doplňujících voleb na Trutnovsku stanovil na 5. a 6. ledna příštího roku.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy