Westinghouse has "indisputable lead" in Temelin tender

Aktualne.cz
26. 3. 2013 11:58
Westinghouse says it has clear lead over Russia's Rosatom in EUR 8bil tender to expand Czech Temelin plant
Foto: Ludvík Hradilek

Prague - American-Japanese company Westinghouse is closer to win a multi-billion euro contract to expand the Czech Temelin nuclear power plant than the other bidder, Russia's Rosatom, according to a preliminary ranking conducted by the Temelin operator, Czech semi-state energy giant CEZ.

Westinghouse CEO Danny Roderick confirmed his company's lead at a press conference. "At this moment, our company holds a lead. It is a great honor for Westinghouse to participate in this process, which complies with the law on public contracts," said Roderick during his visit to Prague on Monday 25 March.

Mini Cold War over Temelin deal: 2012 in Czech business
High electricity prices end CEZ's expansion to Balkans

"The evaluation confirmed that our AP1000 technology is the most secure available," Roderick said, adding though that his company has not secured the lucrative contract yet. "We will continue in our efforts to offer the best price and the highest security," said the CEO, whose presence in Prague was allegedly only a coincidence. "Our lead is indisputable," assured Roderick.

The contract value is estimated at between EUR 8 billion and EUR 12 billion.

The other bidder, Czech-Russian consortium MIR.1200 controlled by Russian state nuclear agency Rosatom, ended up significantly behind Westinghouse in the preliminary ranking.

CEZ itself has not revealed the information to the public, but the preliminary ranking was confirmed by Roderick at the press conference as well as by sources from Rosatom/MIR.1200.

According to Aktualne.cz's sources, MIR.1200 did expect to come in second in the preliminary ranking, but was surprised that Westinghouse's lead was so big. The same sources now say that it is unlikely that MIR.1200 will be able to reverse the  final result.

MIR.1200's PR manager Ales Pospisil said that the consortium came in first in three of the four criteria. "It is very likely that it is a misunderstanding that will clear up and we will dispel the doubts," said Pospisil.

Nonetheless, the Russians appear to be taken by surprise by the ranking and, according to first unofficial reactions, they are not going to accept it.

"Our offer was better in terms of price as well as in terms of contract conditions. We were surprised that localization of supplies was not taken into account. And we absolutely do not understand how the technical risks of both offers were evaluated. If the reactor offered by Westinghouse has not been completed anywhere yet, what criteria were used to evaluate its technical risks?" asked a source close to MIR.1200.

CEZ is expected to make the final decision on the Temelin expansion project in several months. The work is planned to be completed by 2025.

Follow us on Facebook and Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy