Výzkumníci zjišťují, co nás dělá šťastnými

jet
25. 5. 2008 10:00
Mapa světa podle životní spokojenosti obyvatel - čím tmavší barva, tím jsou šťastnější.
Mapa světa podle životní spokojenosti obyvatel - čím tmavší barva, tím jsou šťastnější. | Foto: Adrian White, University of Leicester

Praha - Věda nezkoumá jenom lidské buňky, geny či nemoci.

Jedna z klíčových otázek, které ovlivňují lidský život, zní: Jsme šťastni?

Vědci se proto snaží přijít na to, co to je štěstí, kdy a proč jsou lidé spokojeni, co tento pocit ovliňuje. Nabízíme vám několik článků na toto téma.

 

Foto: Ondřej Besperát
Česko: Po čem ženy touží. A muži také
Foto: Jiří Kropáček
Evropa: Kdepak sluníčko. Šťastnými nás dělají politici
Africký stát Burundi skončil na posledním místě žebříčku štěstí. Sužují jej vnitřní ozbrojené konflikty, chudoba a hlad.
Africký stát Burundi skončil na posledním místě žebříčku štěstí. Sužují jej vnitřní ozbrojené konflikty, chudoba a hlad. | Foto: International Medical Corps
Svět: Štěstí se dá koupit, zjistil nový výzkum
Sebevražda? Ilustrační záběr
Sebevražda? Ilustrační záběr | Foto: Archiv Aktuálně.cz
Záhada: Proč se šťastní lidé zabíjejí?
 

Právě se děje

před 55 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy