Výzkum: Následky hurikánu nejhůř nesou chudí

Josef Tuček
5. 9. 2008 16:45
Dlouho po neštěstí mají horší zdraví, někdy i hlad
Statisíce domácností zůstaly po nynějším hurikánu Gustav na jihu USA bez proudu.
Statisíce domácností zůstaly po nynějším hurikánu Gustav na jihu USA bez proudu. | Foto: Reuters

San Diego - Právě ve dnech, kdy obyvatelé jihu Spojených států prožívají další divokou hurikánovou sezónu, zveřejnili američtí vědci studii o dopadech minulé velké katastrofy na běžné obyvatele.

Hurikán Katrina zdevastoval v srpnu 2005 město New Orleans a další oblasti státu Louisiana. O patnáct měsíců později uskutečnili výzkumníci z univerzity Point Loma Nazarene v kalifornském San Diegu průzkum zdravotního a psychického stavu obyvatel Louisiany.

Nyní dokončené a publikované vyhodnocení potvrdilo, že lidé stále pociťovali horší duševní i fyzický stav než před Katrinou. A týkalo se to hlavně těch chudých.

Jak se vám daří?

Výzkumníci, které vedla profesorka Son Chae Kimová, se celkem 222 obyvatel podrobně vyptávali na jejich zdravotní a psychický stav, a to nejdříve po telefonu a pak při osobním setkání. Výsledky pak porovnali s "předhurikánovým" výsledkem obdobného, ovšem jen telefonického šetření, jaká se v USA pravidelně provádějí.

Objektivnější by samozřejmě bylo, kdyby například srovnávali lékařské záznamy. Avšak i subjektivní informace, které dotazovaní poskytli, ukazují, jak se lidé cítí ještě dlouho po traumatické zkušenosti.

Zhoršení hlavně psychické

Ve výzkumu například 52 procent dotazovaných uvedlo, že za poslední měsíc prožili aspoň jeden den, kdy pociťovali problémy s duševním zdravím (depresivní pocity a podobně). To bylo třikrát více, než prokázal průzkum před hurikánem Katrina.

Avšak dotazovaní hlásili i horší tělesné zdraví (48 procent dotazovaných bylo za poslední měsíc aspoň jeden den nemocných, což je o polovinu více než před Katrinou).

Strach ze zločinu a málo jídla

Po zážitku s chaotickou evakuací při hurikánu Katrina a následnou vlnou zločinnosti uvedlo 23 procent dotazovaných, že se stále bojí, aby se nestali obětí zločinu.

Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu
Hurikán Gustav (vlevo) následuje tropická bouře Hanna, která také může dosáhnout stupně hurikánu | Foto: Aktuálně.cz

Zhruba čtvrtina dotazovaných neměla zdravotní pojištění (které v USA jako v jediné rozvinuté zemi není pro obyvatelstvo povinné), neměla dost peněz na dostatečné jídlo a uváděla, že dům, v němž žijí, není bezpečný, protože ho hurikán poškodil.

Údaje výzkumníci publikovali v zářijovém čísle časopisu Journal of Clinical Nursing.

Pomoc je stále potřebná

Vzhledem k nevelkému rozsahu studie a jejímu subjektivnímu charakteru je zřejmé, že výsledky jsou spíše orientační. Ale přesto vypovídají o tom, jak přírodní katastrofa postihne i obyvatele nejmocnější země světa.

"Naše studie naznačuje, že i poté, co původní krize byla zažehnána, je nutné pomáhat lidem řešit závažné problémy, jako je jejich horší duševní a fyzické zdraví, ale také potravinová pomoc chudým," konstatovala profesorka Kimová v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy