Fotky z výstavy: Při bombardování Brna zahynuly stovky lidí

Fotky z výstavy: Při bombardování Brna zahynuly stovky lidí
Město nejprve čelilo náletům letectva amerického, později sovětského. (Foto z expozice: modely letadel)
Zasaženo bylo přes 2 000 domů, bez střechy nad hlavou se ocitlo téměř 6 tisíc lidí. (Brno, Marešova ulice 2)
Nálety na dlouhou dobu poznamenaly tvář města, dodnes jsou po nich patrné stopy v podobě stavebních proluk či poničených fasád. (Brno, Orlí 23)
Výstava je nainstalována v barokní kapli hradu Špilberku, postavené 1693. (Foto z expozice)
Foto: Muzeum města Brna
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Muzeem města Brna
13. 9. 2014 13:46
Letos uplynulo 70 let od série bombových útoků na Brno na sklonku druhé světové války.

Brno - V rámci srpnového výročí bombardování moravské metropole připravilo Muzeum města Brna na Špilberku výstavu Letecká válka – cíl Brno, která připomíná průběh i neblahé důsledky bombardování Brna a potrvá do 2. listopadu 2014.

Po srpnovém bombardování průmyslové oblasti Brněnska přišlo na řadu i Brno, kdy při kobercovém náletu na centrum města zahynulo kolem 400 lidí a 6000 obyvatel přišlo o svůj domov. 

Výstava shrnuje dostupná fakta. Mezi vystavenými exponáty je například zbytek z hodinového stroje z hlavního nádraží v Brně, výjimečným exponátem je rovněž dochovaná nevybuchlá sovětská bomba, a poprvé veřejnosti je prezentována webová aplikace, která na aktuální mapě města Brna zobrazuje přehled míst dopadů leteckých pum. 

Součástí zahájení výstavy bylo rovněž setkání pamětníků těchto tragických událostí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Piloti formule 1 Räikkönen i Giovinazzi zůstávají v Alfě Romeo

Finský veterán Kimi Räikkönen i Antonio Giovinazzi budou také v příští sezoně mistrovství světa formule 1 jezdit za stáj Alfa Romeo. Švýcarský tým o prodloužení spolupráce s oběma piloty informoval na svých internetových stránkách.

Jednačtyřicetiletý Räikkönen je nejstarším pilotem ve startovním poli. Na kontě má 21 vítězství a v roce 2007 se s Ferrari stal mistrem světa. Finský jezdec ve formuli 1 závodil i za McLaren a Lotus a je také rekordmanem v počtu startů, kterých má na kontě 324. V týmu Alfy Romeo působí od loňska.

Šestadvacetiletý Giovinazzi si první start v F1 připsal před třemi lety v barvách Sauberu. První kompletní sezonu odjel loni po přejmenování týmu na Alfa Romeo, kdy díky pátému místu ve Velké ceně Brazílie zaznamenal dosud nejlepší výsledek v kariéře. V probíhajícím ročníku italský pilot byl nejlépe devátý.

Další zprávy