Fotky z výstavy: Při bombardování Brna zahynuly stovky lidí

Foto: Muzeum města Brna
Martina Křížová Martina Křížová, ve spolupráci s Muzeem města Brna
13. 9. 2014 13:46
Letos uplynulo 70 let od série bombových útoků na Brno na sklonku druhé světové války.

Brno - V rámci srpnového výročí bombardování moravské metropole připravilo Muzeum města Brna na Špilberku výstavu Letecká válka – cíl Brno, která připomíná průběh i neblahé důsledky bombardování Brna a potrvá do 2. listopadu 2014.

Po srpnovém bombardování průmyslové oblasti Brněnska přišlo na řadu i Brno, kdy při kobercovém náletu na centrum města zahynulo kolem 400 lidí a 6000 obyvatel přišlo o svůj domov. 

Výstava shrnuje dostupná fakta. Mezi vystavenými exponáty je například zbytek z hodinového stroje z hlavního nádraží v Brně, výjimečným exponátem je rovněž dochovaná nevybuchlá sovětská bomba, a poprvé veřejnosti je prezentována webová aplikace, která na aktuální mapě města Brna zobrazuje přehled míst dopadů leteckých pum. 

Součástí zahájení výstavy bylo rovněž setkání pamětníků těchto tragických událostí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy