Vykradou vás zloději? Rozhodne naivita a milimetry

Domácí Domácí
20. 3. 2013 12:00
Zfušované bezpečnostní prvky mohou být kontraproduktivní, varují odborníci
Jak žít ve svém bytě bez obav? Bezpečnostní odborníci mají několik tipů.
Jak žít ve svém bytě bez obav? Bezpečnostní odborníci mají několik tipů. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Chcete si dobře zabezpečit domácnost proti vloupání? Dejte si pozor na časté chyby, kterých se lidé dopouštějí při zajišťování domu či bytu.

I když máte dobré úmysly, nesprávnými postupy nevědomky snížíte účinnost vašeho zabezpečení, varují odborníci.

Staré obyčejné dveře lidé často vylepšují přidáním bezpečnostních prvků, které mohou zloděje odradit, popřípadě mu zkomplikovat práci. Zapomínat nelze ani na širokoúhlé kukátko, které dnes u mnohých dveří chybí, ale přitom by mělo být základem pro rozhodování, koho pustit do bytu.

Závory, zábrany, vložky, oplechování

Firmy nabízejí například montáže závor, které mohou zabránit násilnému vyražení dveří. Zábrana proti vysazení dveří zase zmaří pokusy o vysazení páčidlem. Před nevítanými hosty dle odborníků ochrání také cylindrická vložka odolná proti odvrtání a deska z ocelového plechu v celých dveřích.

Pozor si však musíte dávat na výběr firmy, spoléhat byste rozhodně neměli na služby nabízené podomními prodejci, kteří často mohou být předvojem zlodějů.

Firmy, které nabízejí  nové bezpečnostní dveře, pochopitelně se zmiňovanými doplňky nesouhlasí. Argumentují, že při montáži závory nebo přídavného zámku je obvykle potřeba provrtat obvodové latě dveří, čímž se podle nich zeslabí jediný pevnější prvek běžných bytových dveří.

Zpochybňují i oplechování bez tuhého rámu, je prý velice snadné ho ohnout.

"Zloděj vybavený jednoduchým páčidlem najde slabé místo dveří během pár vteřin," upozorňuje například Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domů a bytů.

Dveře, které nesedí, byt neuchrání

Pakliže se lidé rozhodnou pro bezpečnostní dveře, měli by si je dát udělat přesně na míru. Budou-li se muset přiřezávat či nastavovat, aby "sedly", nejsou zrovna nejzabezpečenějším vstupem do domácnosti.

"Při boji s bytaři jsou totiž milimetry přesnosti rozhodující pro to, jaké nářadí bude moci zloděj použít. Všichni víme, jak 'rovné a pravoúhlé' jsou naše byty a domy. Rovně zazděné zárubně jsou skutečnou raritou a odchylky někdy činí i několik centimetrů. Považuju za nezodpovědné instalovat tak zásadní výrobek, jako jsou bezpečnostní dveře, bez předchozího zaměření a výroby na míru," říká Pavlíček.
 
Jak jsme již psali v dřívějším článku, nebezpečný může být i nákup nekvalitních zámkových vložek a kování, které v poslední době nabízí podomní prodejci bezpečnostních prvků.

"Hlavní nebezpečí spočívá v tom, že lidé naprosto netuší, kolik klíčů je k zámkové vložce vyrobeno. Je tedy možné, že tito podnikavci lidem neprodají všechny klíče, ten zbývající může poté posloužit zloději jako jednoduchý nástroj ke vniknutí do domu či bytu. Na tyto pojistné události se nevztahuje žádná pojistka, protože zloděj nepřekonal dveře násilím," upozorňuje bezpečnostní odborník  Ivan Pavlíček.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy