Vybrali jste sto českých NEJ. Tady jsou

Adam B. Bartoš
27. 7. 2006 0:00
TOP 100 - Sto barevných bublin, které mají Česko reprezentovat v zahraničí, je plných. Pomohli jste nám do nich umístit sto českých NEJ.

Už čtvrtým týdnem s námi vybíráte exkluzivity a zajímavosti, které jsou pro Česko typické.

Poslali jste nám více než stovku dopisů a v nich bezmála dvakrát tolik návrhů, co by podle vás nemělo ve výčtu českých předností chybět.

Prvních padesát zajímavostí navrhlo Ministerstvo zahraničí, které je zároveň garantem projektu, druhou polovinu jsme sestavili podle tipů, které jste nám zasílali vy, čtenáři deníku Aktuálně.cz.

Projekt ale zdaleka nekončí. Stále nám můžete své návrhy posílat, stále budete moci hlasovat o tom, co byste z finálové stovky rádi vyřadili, co naopak doplnili.

Kultura je "k prasknutí"

Foto: Aktuálně.cz

Nejoblíbenější kategorie, s největším počtem návrhů a dlouhou řadou adeptů na zápis do seznamu. Je opravdu těžké vybrat jen dvacet nejlepších. Na každé místo se "tlačí" několik dalších, kteří by si účast mezi dvacítkou "NEJ" také zasloužili.

Zatím jsme tedy vybrali například nositele Nobelovy ceny za literaturu - básníka Jaroslava Seiferta, v cizině více než doma oceňovaného malíře abstraktního umění Františka Kupku či světově proslulého režiséra Miloše Formana.

Nabízí se ale mnoho jiných jmen, která se zatím do seznamu nevešla - spisovatel Milan Kundera, dramatik Václav Havel, Pražská filharmonie, středověkké malířské umění Mistra Theodorika, génius moderní fotografie Josef Sudek, hudební skladatelé Gustav Mahler, Bedřich Smetana či Leoš Janáček nebo režisér surrealistických filmů Jan Švankmajer.

V dalších dílech našeho seriálu však budete moci současné obsazení měnit a stávající jména nahradit novými. Výsledná dvacítka v kultuře tak může nakonec mít podobu zcela jinou než nyní.

Průmysl a obchod. Uchazečů také mnoho 

Foto: Aktuálně.cz

Věděli jste, že první kostka cukru na světě byla vyrobena v Dačicích? Či že jedna z nejstarších ručních papíren ve střední Evropě, založená v 16. století a používaná dodnes, se nachází ve Velkých Losinách?

Zahrnuli jsme je do českých "NEJ" společně s olomouckými tvarůžky, neodolatelným bylinným likérem Jana Bechera či originálním konceptem podvozku kopřivnické automobilky Tatra.

Věda a výzkum. Kontaktní čočky suverénně vítězí

Foto: Aktuálně.cz

Zaplnit tuto kategorii bylo trochu obtížnější - tolik návrhů jako z oblasti kultury nám sice nepřišlo, přesto výsledný výběr je dostatečně reprezentativní. Obsahuje mnohé velké postavy české vědy, od těch již nežijích (například Jaroslav Heyrovský, držitel Nobelovy ceny za chemii v roce 1959) až po ty současné (chemik Antonín Holý, který díky svému účinnému léku proti AIDS před několika týdny získal od americké farmaceutické firmy miliony dolarů na svůj další výzkum).

Otto Wichterle byl vámi nejčastěji zmiňovaným, jeho kontaktní čočky připomínal snad každý čtvrtý dopis. Navrhovali jste ale (a my vybrali) i vynálezce protialkoholní léčby Jaroslava Skálu či zakladatele královédvorské safari Josefa Vágnera, cestovatele přirodovědce a lovce, který při svých expedicích odchytil téměř dva ticíce zvířat.

Příroda. Kde všude je v Česku krásně 

Foto: Aktuálně.cz

A od safari skokem do kategorie "příroda". Zmiňované safari ve Dvoře Králové se sice může pochlubit jedinými exempláři (vedle USA) nosorožce bílého, ale v Česku nalezneme i bílé jeleny, kteří se ve volné přírodě již také nevyskytují.

Koněpruské jeskyně, kamenné čedičové varhany či Národní park Šumava jsou dalšími jedinečnými přírodními krásami, na které můžeme hrdě poukazovat, chceme-li naši zemi představit i z této stránky.

Pamětihodnosti. Korunovační klenoty či genius loci židovského města   

Foto: Aktuálně.cz

Putováním po jedinečných koutech naší země narazíme i na nepřeberné množství památek a historických staveb, u kterých je vybrat pouze ty nejlepší neméně těžké než v kategoriích předchozích.

Vždyť jen Lednicko-valtický areál, který jsme do seznamu zařadili, nabízí takových zajímavostí hned několik. Celá Česká republika se pak může pochlubit nejhustší sítí hradů, zámků a tvrzí.

Navrhovali jste také Národní divadlo, Karlův most, ale i jihočeské selské baroko. Zařadili jsme i největší mechanický betlém na světě, tzv. Krýzovy jesličky v Jindřichově Hradci.

 

Právě se děje

Další zprávy