Vrtulníky nebo nová bojová vozidla. Obrana má na nákupy nachystáno 61 miliard

ČTK ČTK
7. 2. 2019 17:01
Ministerstvo obrany vynaloží do roku 2021 nejméně 61 miliard korun na investice. Ještě letos chce uzavřít smlouvy na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), víceúčelových vrtulníků nebo mobilních radiolokátorů. Vypsána také bude soutěž na obměnu stovek několik desetiletí starých terénních automobilů. Novinářům to ve čtvrtek na generálním štábu v Praze řekli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MO ČR

Na setkání s médii představitelé armády a ministerstva hodnotili uplynulý rok a představili plány na letošek. Podle Metnara byly za plynulý rok vládě předloženy zakázky za 70 miliard korun a uzavřeny byly smlouvy za asi deset miliard korun. Do konce roku 2021 by měla obrana dát do investic 61 miliard, řekl.

Ministerstvo má nyní rozpracovánu řadu projektů za desítky miliard korun. Financování některých z nich se protáhne na několik let. Ostře sledované bude zejména pořízení pásových BPV, které budou stát přes 50 miliard Kč. Za víceúčelové vrtulníky ČR zaplatí řádově kolem deseti miliard a za mobilní radiolokátory MADR z Izraele asi tři miliardy.

V minulosti se uzavírání velkých tendrů protahovalo, například izraelské radary jsou již výrazně za bodem své životnosti. Metnar letošní plán označil za ambiciózní. Řekl, že jako ministr bude trvat na termínech, transparentnosti zakázek a zapojení českého průmyslu do nich.

Opata řekl, že loni armáda dostala více než 3000 neprůstřelných vest, které byly rozděleny jednotkám do misí či brigádě rychlého nasazení. Asi 1500 nových přileb dostaly také speciální síly či výsadkové jednotky. V minulosti měla obrana s nákupem vest a přileb potíže. Podle Opaty nyní armáda ve vojskových zkouškách testuje nové přilby. Pokud testy dopadnou dobře, v příštích třech letech jich vojáci dostanou asi 30 000.

Příští rok by také armáda měla získat první kusy velitelsko-štábních a spojovacích BVP, lehkých obrněných vozidel pro chemiky nebo přenosných protiletadlových raketových systémů. Smlouvy na ně byly uzavřeny v uplynulých měsících či letech.

Podle Opaty se dokončuje dohoda na dodávku ručních zbraní. Armáda musí postupně podle něj obměnit desítky tisíc starých útočných pušek.

Urychlit chce také obměnu asi 40 let starých terénních automobilů UAZ. Letos by na ně měla být vypsána soutěž. Podle Opaty zájem o tendr projevilo asi osm či devět zájemců. Řekl, že na vozidla vojáci nekladou specifické požadavky, hlavním kritériem v zakázce by tak měla být cena. Vojáci nyní používají asi 700 vozů UAZ.

S nákupy pomůže nové pracoviště

S rychlostí nákupů má ministerstvo obrany dlouhodobé potíže. Od příštího roku by v rámci generálního štábu mělo vzniknout akviziční pracoviště. Armádní nákupčí získají možnost pořizovat vybraný materiál. Cílem je, aby ulevili kolegům z ministerstva obrany, kteří by se měli více věnovat strategickým zakázkám. Pracoviště bude sídlit ve Staré Boleslavi, zaměstná do 40 lidí. "Pevně věřím, že po roce 2020 už nebudeme řešit, jestli máme ve skladě maskáče," poznamenal Opata s odkazem na potíže z minulosti.

Během letošního roku je v plánu vznik dalších jednotek či změny ve velení. Od začátku ledna začalo fungovat organizační jádro nového velitelství kybernetických sil, během roku začnou pracovat i první části nového výsadkového pluku a praporu logistického zabezpečení. Vznikne také velitelství teritoria, které bude řídit přípravu a výcvik aktivních záloh na jednotlivých krajských velitelstvích.

Vedení armády také již dříve informovalo, že začne přecházet z dvoustupňového na třístupňové velení, které bude mít strategickou, operační a taktickou úroveň. Zavedení bude podle Opaty trvat měsíce a léta.

Zároveň řekl, že se dokončuje dokument koncepce výstavby armády (KVAČR) do roku 2030. Nebude podle něj měnit strategické zadání, ale bude reagovat na bezpečnostní hrozby. Více se tak bude zabývat třeba robotizací nebo kybernetickými hrozbami.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy