Vrtulníky nebo nová bojová vozidla. Obrana má na nákupy nachystáno 61 miliard

ČTK ČTK
7. 2. 2019 17:01
Ministerstvo obrany vynaloží do roku 2021 nejméně 61 miliard korun na investice. Ještě letos chce uzavřít smlouvy na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP), víceúčelových vrtulníků nebo mobilních radiolokátorů. Vypsána také bude soutěž na obměnu stovek několik desetiletí starých terénních automobilů. Novinářům to ve čtvrtek na generálním štábu v Praze řekli ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: MO ČR

Na setkání s médii představitelé armády a ministerstva hodnotili uplynulý rok a představili plány na letošek. Podle Metnara byly za plynulý rok vládě předloženy zakázky za 70 miliard korun a uzavřeny byly smlouvy za asi deset miliard korun. Do konce roku 2021 by měla obrana dát do investic 61 miliard, řekl.

Ministerstvo má nyní rozpracovánu řadu projektů za desítky miliard korun. Financování některých z nich se protáhne na několik let. Ostře sledované bude zejména pořízení pásových BPV, které budou stát přes 50 miliard Kč. Za víceúčelové vrtulníky ČR zaplatí řádově kolem deseti miliard a za mobilní radiolokátory MADR z Izraele asi tři miliardy.

V minulosti se uzavírání velkých tendrů protahovalo, například izraelské radary jsou již výrazně za bodem své životnosti. Metnar letošní plán označil za ambiciózní. Řekl, že jako ministr bude trvat na termínech, transparentnosti zakázek a zapojení českého průmyslu do nich.

Opata řekl, že loni armáda dostala více než 3000 neprůstřelných vest, které byly rozděleny jednotkám do misí či brigádě rychlého nasazení. Asi 1500 nových přileb dostaly také speciální síly či výsadkové jednotky. V minulosti měla obrana s nákupem vest a přileb potíže. Podle Opaty nyní armáda ve vojskových zkouškách testuje nové přilby. Pokud testy dopadnou dobře, v příštích třech letech jich vojáci dostanou asi 30 000.

Příští rok by také armáda měla získat první kusy velitelsko-štábních a spojovacích BVP, lehkých obrněných vozidel pro chemiky nebo přenosných protiletadlových raketových systémů. Smlouvy na ně byly uzavřeny v uplynulých měsících či letech.

Podle Opaty se dokončuje dohoda na dodávku ručních zbraní. Armáda musí postupně podle něj obměnit desítky tisíc starých útočných pušek.

Urychlit chce také obměnu asi 40 let starých terénních automobilů UAZ. Letos by na ně měla být vypsána soutěž. Podle Opaty zájem o tendr projevilo asi osm či devět zájemců. Řekl, že na vozidla vojáci nekladou specifické požadavky, hlavním kritériem v zakázce by tak měla být cena. Vojáci nyní používají asi 700 vozů UAZ.

S nákupy pomůže nové pracoviště

S rychlostí nákupů má ministerstvo obrany dlouhodobé potíže. Od příštího roku by v rámci generálního štábu mělo vzniknout akviziční pracoviště. Armádní nákupčí získají možnost pořizovat vybraný materiál. Cílem je, aby ulevili kolegům z ministerstva obrany, kteří by se měli více věnovat strategickým zakázkám. Pracoviště bude sídlit ve Staré Boleslavi, zaměstná do 40 lidí. "Pevně věřím, že po roce 2020 už nebudeme řešit, jestli máme ve skladě maskáče," poznamenal Opata s odkazem na potíže z minulosti.

Během letošního roku je v plánu vznik dalších jednotek či změny ve velení. Od začátku ledna začalo fungovat organizační jádro nového velitelství kybernetických sil, během roku začnou pracovat i první části nového výsadkového pluku a praporu logistického zabezpečení. Vznikne také velitelství teritoria, které bude řídit přípravu a výcvik aktivních záloh na jednotlivých krajských velitelstvích.

Vedení armády také již dříve informovalo, že začne přecházet z dvoustupňového na třístupňové velení, které bude mít strategickou, operační a taktickou úroveň. Zavedení bude podle Opaty trvat měsíce a léta.

Zároveň řekl, že se dokončuje dokument koncepce výstavby armády (KVAČR) do roku 2030. Nebude podle něj měnit strategické zadání, ale bude reagovat na bezpečnostní hrozby. Více se tak bude zabývat třeba robotizací nebo kybernetickými hrozbami.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy