Video: Online přenos přednášek špičkových fyziků

Jakub Novák
5. 11. 2012 9:00
Aktuálně.cz vám přináší online přenos přednášek ze studentského dne ELI Beamlines
Foto: Jakub Novák

Praha - Projekt ELI Beamlines, v rámci něhož vyroste v Česku nejintenzivnější laser určený pro vědecký výzkum, pořádá studentský den.

V rámci něho dorazí do Prahy významní vědci, kteří zde představí novinky na poli laserové fyziky, laserových a optických technologií.

Aktuálně.cz vám přináší možnost jejich přednášky zhlédnout z pohodlí vašeho domova prostřednictvím streamovaného videa, které najdete na konci tohoto článku.

Zde je program celého dne:

9:20 - Prof. Dr. S. Bulanov (Japan Atomic Energy Agency, Japonsko): Non linear waves in laser plasmas, Accelleration of charges particles and photons in laser plasmas
10:35 - Přestávka
11:00 - Prof. Dr. J. Hajdu (Uppsala University, Švédsko): Imaging with short intense X-ray pulses
12:15 - Diskuse
12:30 - Oběd
13:30 - Prof. Dr. C. Rose Petruck (Brown University, Providence, USA): Time resolved X-ray phase sensitive imaging and imaging based on X-ray diffracted of a sample
14:45 - Prof. Dr. S. Karsch(Ludwig-Maximilians-Universität München & Max-Planck-Institut für Quantenoptik, SRN): Femtosecond laser driven X-ray sources
16:00 - Přestávka
16:20 - Prof. Dr. L. O. Silva (Instituto Superior Técnico, Lisabon, Portugalsko): From the energy frontier to gamma-ray bursters: uncovering the secrets of extreme physics with ultra intense lasers
17:35 - Ukončení ELI studentského dne

Pro přehrání streamu je vyžadován Adobe Flash. Adobe Flash player is required to view the stream.Pro přehrání na iPhone / iPad - klikněte zde / click here

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy