Většina studentů zdravotnických škol chce po absolvování zůstat v Česku, ukázal průzkum

Jan Menšík
27. 4. 2017 15:23
Téměř tři čtvrtiny studentů zdravotnických škol si po skončení studia plánují najít místo v tuzemských zdravotnických zařízeních. Zbývající si chtějí práci hledat v zahraničí, část z nich však tvoří i zahraniční studenti studující v Česku. Podle průzkumu organizace HealthCare Institute chce téměř polovina z více než patnácti set dotazovaných najít práci v nemocnicích a dalších patnáct procent zvažuje ambulance.
(ilustrační foto)
(ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Nedostatek zdravotních sester a dalšího zdravotnického personálu by v budoucnu mohl skončit. Vyplývá to z průzkumu organizace HealthCare Institute, která se ptala studentů 109 středních zdravotnických škol. Výsledkem je, že téměř sedmdesát procent z 1583 oslovených studentů zdravotnických škol chce v České republice zůstat a najít si práci v oboru.

"Velmi mile mě to překvapilo. Také mě překvapilo, že hlavním kritériem nejsou platové podmínky, ale například tým a pracovní kolektiv," komentovala výsledky průzkumu náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Výše platu je nejdůležitější kritérium pro studenty středních škol, zatímco vysokoškolští studenti upřednostňují právě výše zmíněný pracovní kolektiv. Určitou roli hraje podle Arnoštové také lokalita a občanská vybavenost v okolí práce.

Průzkum také ukázal, že postupně znovu roste zájem pracovat na lůžkových odděleních, kde je práce kvůli směnnému provozu velmi náročná. Největší propad v zájmu o práci na těchto odděleních byl v letech 2010-2015, kdy nemocnicím chybělo na 800 úvazků. Většina studentů se také rozhodla pracovat v nemocnicích a jako druhou možnost uvedla ambulance. Největší zájem o práci v nemocnicích má 64 % vysokoškoláků, následují je středoškoláci s 56 % a studenti odborných škol s 49 %.

Pro odchod do zahraničí se vyslovila čtvrtina studentů a studentek vyšších odborných škol, v dalších typech škol toto číslo nepřesáhlo dvacet procent. Průzkumu se účastnili studenti středních, vyšších odborných a vysokých zdravotnických škol, 87 % z nich byly ženy.

Mezi dotazovanými se našli také studenti, kteří se nechtějí po skončení studia pohybovat v oblasti zdravotnictví. Takovou odpověď uvedla přibližně desetina s tím, že si vybrali špatný obor studia. "Dnes jsou sestry devátá platová třída, ostatní pracovníci osmá třída. Tomu, kdo bude mít kompetence pracovat sám bez dozoru, by se měla zlepšit," uvedla Arnoštová.

Motolské nemocnici chybí momentálně podle náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Jany Novákové 140 zdravotních sester z celkového počtu 2200. "Zpětná vazba je pro nás velmi cenná. Ukazuje se, že hodlá nastoupit 60 procent, ale už teď od ředitelů škol víme, že část jich ani nesloží maturitu," zachovala si střízlivý postoj Nováková.

 

Právě se děje

Další zprávy