Vedení elektřiny může ladit s krajinou, tvrdí designéři

Josef Tuček
13. 11. 2009 7:00
Podívejte se na vize budoucí podoby stožárů vysokého napětí
Inspirace: rostliny 2.
Inspirace: rostliny 2. | Foto: Maja Rašková, Štěpán Kuklík (studio Artcore)

Praha - Stožáry vedení vysokého napětí mohou obraz krajiny obohacovat, a ne jej rušit, usoudilo pět designérů a navrhlo jejich možnou novou podobu.

"Jejich nápad nás oslovil, bereme jej jako součást diskuse o vizích do budoucna," komentovala návrhy Jana Jabůrková ze společnosti ČEPS. Společnost je provozovatelem přenosové soustavy, která vede elektřinu o nejvyšším napětí. ČEPS také projekty designérů podporovala.

Nápady bez limitů reálného světa

Elektřinu je technicky možné vést i pod zemí, a zasahovat tak do krajiny podstatně méně. "Bylo by to ovšem sedmkrát až sedmnáctkrát dražší než nyní a tyto náklady by se promítly do konečné ceny elektřiny pro zákazníky," uvedla Jana Jabůrková.

Designéři nebyli při svých nápadech omezeni žádnými technickými ani ekonomickými limity. Nabízejí koncepty, které se mohou stát inspirací pro vývoj někdy v příštích letech, kdy technické i ekonomické možnosti dovolí podobu elektrického vedení opravdu měnit.

V této chvíli zúčastnění designéři znají pouze jediný takový reálný případ ze světa: ve Švédsku, podél jedné silnice u Stockholmu, se nyní stavějí neobvyklejší stožáry vedení vysokého napětí podle návrhu designérů.

Návrhy si můžete prohlédnout ve fotogalerii zde:

 

Právě se děje

před 40 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy