Vedení elektřiny může ladit s krajinou, tvrdí designéři

Josef Tuček
13. 11. 2009 7:00
Podívejte se na vize budoucí podoby stožárů vysokého napětí
Inspirace: rostliny 2.
Inspirace: rostliny 2. | Foto: Maja Rašková, Štěpán Kuklík (studio Artcore)

Praha - Stožáry vedení vysokého napětí mohou obraz krajiny obohacovat, a ne jej rušit, usoudilo pět designérů a navrhlo jejich možnou novou podobu.

"Jejich nápad nás oslovil, bereme jej jako součást diskuse o vizích do budoucna," komentovala návrhy Jana Jabůrková ze společnosti ČEPS. Společnost je provozovatelem přenosové soustavy, která vede elektřinu o nejvyšším napětí. ČEPS také projekty designérů podporovala.

Nápady bez limitů reálného světa

Elektřinu je technicky možné vést i pod zemí, a zasahovat tak do krajiny podstatně méně. "Bylo by to ovšem sedmkrát až sedmnáctkrát dražší než nyní a tyto náklady by se promítly do konečné ceny elektřiny pro zákazníky," uvedla Jana Jabůrková.

Designéři nebyli při svých nápadech omezeni žádnými technickými ani ekonomickými limity. Nabízejí koncepty, které se mohou stát inspirací pro vývoj někdy v příštích letech, kdy technické i ekonomické možnosti dovolí podobu elektrického vedení opravdu měnit.

V této chvíli zúčastnění designéři znají pouze jediný takový reálný případ ze světa: ve Švédsku, podél jedné silnice u Stockholmu, se nyní stavějí neobvyklejší stožáry vedení vysokého napětí podle návrhu designérů.

Návrhy si můžete prohlédnout ve fotogalerii zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy