Vědci zjistili, jak zabránit šíření rakoviny v těle

Jakub Novák
19. 8. 2011 18:20
Metastázy mohou až za 90 procent úmrtí pacientů nemocných rakovinou
Rakovina kůže patří mezi ty, které často vytvářejí ložiska na dalších místech těla
Rakovina kůže patří mezi ty, které často vytvářejí ložiska na dalších místech těla | Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Metastázy, tedy šíření nemocných buněk z nádoru do celého těla, mohou podle odhadů až za 90 procent všech úmrtí spojených s rakovinou.

Vědci nyní zjistili, v čem tkví "ostré lokty" těchto buněk. A doufají, že tak zároveň našli cestu, jak jejich šíření po těle omezit nebo mu zabránit úplně.

Objev kromě toho také ukazuje, že ani zdravé buňky nejsou úplně bez viny.

Smrtící metastáze

Nová ložiska nádorů na dalších místech těla (často to bývají například plíce, játra nebo kosti) mají obvykle dvě nepříjemné vlastnosti - bývají agresivnější (rychleji rostou) a jsou hůře léčitelné.

Vznik i samotný rozvoj rakovin bývá často spojen se zánětlivými procesy a drahami - ta, jejíž součástí je enzym zvaný JAK, se nyní ukázala jako důležitá pro šíření rakoviny do celého těla.

Zdravé buňky mohou pomáhat rakovinným

Spuštění této dráhy vyvolá, mimo jiné, stahy "buněčné kostry". Princip těchto stahů je podobný těm, které probíhají ve svalu - účastní se ho aktin, jedna z bílkovin tvořících "buněčnou kostru" a "hybatel" - molekulární motor myosin.

Co je to JAK?

Jedná se o bílkovinu schopnou připojit na sebe, nebo jinou bílkovinu atom fosforu - tzv. kináza. JAK po zachycení příslušného signálu fosforyluje nejprve sama sebe, což "přiláká" další bílkovinu pojmenovanou STAT a následně připojí fosfor i na ni.

Takto "upravený" STAT potom zamíří do jádra buňky, kde reguluje různé cílové geny.

JAK je zkratkou pro "Janusovu kinázu". Původně však prý označovala "Just Another Kinase" (jen další kináza), protože byla v jednom experimentu objevena jako jedna z mnoha takto fungujících bílkovin.

Po spuštění této dráhy v buňkách zvaných stromální fibroblasty dochází k přestavbě prostorů mezi buňkami tak, že se vytvoří volná "cesta", po které mohou rakovinné buňky volně migrovat. V tomto případě se vědci zaměřili na buňky spinocelulárního karcinomu (SCC), nádoru odvozeného od buněk pokožky.

Úplně stejný děj, který je nutný pro "otevření cesty" je rovněž nezbytný i pro samotné cestování těchto buněk .

Zabránit šíření rakoviny? JAK?

Výsledky ukazují na potenciální možnost zabránit metastázování rakovinných buněk pomocí látek, které by dráhu JAK (viz infobox) blokovaly.

Tyto látky, jako možná terapeutika bránící růstu nádorů, jsou již ve vývoji. Nyní se ukazuje, že kromě toho by tedy měly být schopné zabránit i rozšíření rakoviny po těle pacienta.

Doktor Lesley Walker z Cancer Research UK říká: "Velkou výzvou v úspěšné léčbě rakoviny je zastavení jejího šíření do celého těla a držení rakoviny, která se již stačila rozšířit, na uzdě. Většina úmrtí na rakovinu jsou následkem úniku těchto buněk do různých částí organismu a tvorby druhotných nádorů."

"Objasnění toho, jak se rakovinné buňky dokáží pohybovat skrze tkáně, jak se protlačí z místa původního nádoru a rozšiřují na nová místa, umožňuje vědcům lépe pochopit, jak zastavit šíření rakoviny - doslova po cestě," dodává.

Výsledky vědeckého týmu z londýnského Institute of Cancer Research byly publikovány v časopise Cancer Cell.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy