Vědci vyléčili myš-autistu. Je tu šance i pro člověka

Jakub Novák
1. 5. 2012 20:05
Podobné látky jsou již ve fázi klinických testů

Bethesda - Vědci z amerického National Institute of Mental Health dokázali u myší vyléčit dva ze základních příznaků autismu.

A i přes mnoho odlišností mezi fungováním myšího a lidského mozku se tu tak rýsuje naděje na lék, o němž si doposud mohly rodiny postižených jen zdát.

Autismus a některé další poruchy ve vývoji nervové soustavy totiž byly dlouhou dobu považovány za neléčitelné.

Autismus

Jak se projevuje?

Lidé postižení autismem mají - v různé míře - problémy se socializací, komunikací a se vztahy s okolím.

Jaká je příčina?

Přesné důvody vzniku autismu jsou neznámé - na nemoci se podílí genetické vlivy, roli můžou hrát i některé infekce či další faktory, eventuelně jejich kombinace.

Jaké jsou možnosti léčby?

Doposud se nepodařilo vyléčit jádrové obtíže. Cílená práce s autisty však napomáhá ke zmírnění některých projevů tohoto syndromu. I zde platí obvyklé - čím dříve, tím lépe.

Jak často dochází k vývoji autismu?

Uvádí se, že na 10 tisíc narozených dětí připadá asi 15-25 dětí s poruchami autistického spektra. V České republice to odpovídá asi 200 novým případům ročně.

Množící se důkazy o tom, že za některými případy autismu stojí mutace v genech ovládajících tvorbu a další zrání nervových spojů, však naznačují, že by přece jen nějaká cesta k léčbě existovat mohla.

"Naše zjištění naznačují cestu k vývoji jednoho typu léčby, která by mohla postihnout několik diagnostických projevů," říká k tomu Jacqueline Crawley z NIH's National Institute of Mental Health (NIMH).

Doposud se totiž nedaří vyléčit jádrové obtíže. Práce s autisty - čím ranější věk, tím lépe - však alespoň napomáhá ke zmírnění některých projevů tohoto syndromu.

Jedna léčba na více syndromů?

Ten se obvykle projevuje zejména v interakci s okolím, postižení mají problémy například v navazování vztahů s ostatními lidmi, změnami nebo přijímáním vzorců chování běžných v "normální" populaci.

Podobné vzorce chování, jaké vykazují autisté, lze najít asi u třetiny pacientů se syndromem "křehkého chromozomu X".

Kromě duševní retardace se toto onemocnění - postihující zhruba jednoho z 3600 narozených chlapců a jedno z 5000 narozených děvčat - zřejmě skrývá i v pozadí některých případů Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby.

V současnosti jsou ve stádiu klinických testů léky, které blokují jednu z bílkovin sloužících jako přijímač (receptor) látky zvané glutamát na povrchu buněk v mozku.

Podívejte se, jak nový lék zvyšuje společenskost u "autistických" myší:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Právě látka GRN-529, jež byla na myších testována, patří do této skupiny potenciálních léčiv.

Tato látka zlepšila společenskost jednoho kmenu myší vykazujícího projevy podobné autismu a zároveň zmírnila další druh chování - přehnané a opakované pečování o srst.

Výsledky svého výzkumu publikovali výzkumníci v časopise Science Translational Medicine.

Takto vypadá přehnaná péče o srst u "autistické" myši:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy