Vědci varují před návratem moru

Reuters, Red Zah
16. 11. 2005 6:30
Oslo - Lidstvu hrozí, že se kvůli globálnímu oteplování vrátí do historie. Do doby morových epidemií.
Obraz ze 17. století ukazuje, jak se s morovou epidemií v roce 1630 vypořádal italský Milán.
Obraz ze 17. století ukazuje, jak se s morovou epidemií v roce 1630 vypořádal italský Milán. | Foto: www.nmsu.edu

Teplejší a vlhčí počasí, způsobené globálním oteplováním, by mohlo zvýšit riziko morových epidemií, které v historii zabily miliony lidí a ve čtrnáctém století vyhladily třetinu evropské populace. Varovali před tím účastníci konference o moru a jeho rozšiřování v norském Oslu.

Stěhovaví ptáci, kteří dnes rozšiřují z Asie ptačí chřipku, by podle nich mohli donést na západ i bakterie moru z místa jejich původu ve Střední Asii. "Vlhčí a teplejší počasí znamená, že bakterie se budou vyskytovat častěji, než je běžné, a že šance jejich rozšíření na člověka je vyšší," řekl agentuře Reuters Nils Stenseth, který konferenci předsedá.

Vědci mají důkaz

Vědecká skupina finančně podporovaná Evropskou unií právě dokončila analýzu dat týkajících se Kazachstánu za sovětské éry, která prokazuje spojitost mezi teplejším počasím a propuknutím epidemií moru.

O dalších důsledcích globálního oteplování, ČTĚTE ZDE.

Stenseth řekl, že analýza je důležitá, protože dříve nebylo jasné, zda měnící se počasí podporuje bakterie, blechy a krysy v jejich růstu, nebo zda je zabíjí. Bakterie moru jsou často přenášeny blechami a krysami.

Mnoho vědců říká, že nahromadění plynů přitahujících teplo, původem za spalování fosilních paliv, celosvětově zvedá teploty a mění zemské klima.

Zabijácké bakterie

Stenseth řekl, že mor - způsobený zhoubnou, agresivní a mutující bakterií Yersinia Pestis - pravidelně propuká v Kazachstánu a zemích Střední Asie a je už po staletí přenášen po světě blechami na zádech krys a ptáků a na oblečení.

"Pokud jej léčíte antibiotiky, během několika dnů by to mělo být v pořádku, ale pokud jej necháte delší dobu neléčený, existuje šedesátiprocentní riziko úmrtí."

Ve čtrnáctém století mor zabil okolo 34 milionů lidí a někteří odborníci se domnívají, že se opakoval každou generaci, včetně velkého moru v Londýně v letech 1665 - 1666.

"Tato spojitost je velmi významná a je stejně důležité pohlédnout zpět na černou smrt ve 13. století, protože v té době mělo počasí stejný charakter - teplejší a vlhčí - jaký předpovídáme pro budoucnost," řekl Stenseth.

"Po roce 1855, když se mor znovu objevil, byly opět stejné podmínky."

Záhada Střední Asie

Vědci stále nevědí, proč má mor svůj původ ve Střední Asii. Rozšířil se po světě, včetně nedávného rozšíření do východní Afriky, a to alespoň z části na křídlech ptáků.

"Mnoho druhů ptáků rozšiřuje bakterie z jednoho místa na druhé, od jednoho hlodavce ke druhému, a to tím, že přenáší vši," řekl Stenseth.

O tom, že ptáci roznášejí bakterie moru, se nevedou spory, ale není jasné, jak je to důležité z celkového pohledu. Narozdíl od viru ptačí chřipky, který infikuje a zabíjí domácí ptáky, blechy šířící mor neškodí ptákům, kteří je přenášejí.

 

Právě se děje

Další zprávy