Vědci prý zachytili světlo prvních hvězd

rst, ČTK
2. 11. 2005 19:00
Washington - Americkým astronomům se možná podařilo zachytit infračervené světlo prvních hvězd.

Tvrdí to vědci z Goddardova střediska pro vesmírné lety v americkém státě Maryland. Šlo by o první hmatatelný důkaz, že hvězdy existovaly už během prvních stovek milionů let existence vesmíru.
 
Vědci se domnívají, že zachytili stopy svitu dávno vyhaslých hvězd, které se zrodily v době, kdy byl vesmír ještě v plenkách. Americký průzkum údajně představuje první hmatatelný - byť ještě ne definitivní - důkaz o existenci těchto prvních hvězd, které podle vědců vyprodukovaly "surovinu" pro vznik budoucích hvězd včetně Slunce.

Jak vznikl vesmír?

Vědecká teorie vzniku vesmíru uvádí, že tzv. velký třesk, při němž se zřejmě zrodil vesmír, nastal zhruba před 13,7 miliardy let. Raný vesmír byl pravděpodobně temný.

Zhruba o stovku milionů let později se atomy vodíku začaly slučovat a rozžehly první zářivé hvězdy, které možná byly stokrát až milionkrát masivnější než Slunce. Jak ale skutečně vypadaly, o tom dosud astronomové neměli informace.

"Kde byly, jak velké byly, kolik světla vyzařovaly a zda vůbec existovaly - tím jsme si nebyli jistí," řekl astrofyzik Alexander Kashlinsky, hlavní autor článku o tomto významném objevu v posledním vydání britského vědeckého časopisu Nature. "Domníváme se, že jsme dokázali získat první informace o těchto hvězdách," dodává vědec.

Kashlinského tým ke změření kosmického infračerveného záření, lidskému oku neviditelného, využil Spitzerův vesmírný dalekohled patřící NASA. Vědci odečetli záření všech známých galaxií v úzké štěrbině vesmíru, na niž se zaměřili. Výsledné zbytkové hodnoty podle nich představovaly radiaci nejstarších hvězd.

Pochybnosti z Kalifornie

Agentura AP výkon vědců přirovnala ke snaze nahrát hučení stadionu plného křičících lidí a poté vymazat všechny hlasy kromě jednoho.

Pokud jsou závěry amerických astronomů správné, přispěje studie k pochopení, jak se ve vesmíru zažehlo první světlo. Někteří astronomové však závěry vědců NASA zpochybňují, odkazují na technická omezení a požadují další důkazy.

Ned Wright z Kalifornské univerzity v Los Angeles dokonce zpochybnil samotnou metodu odečítání radiace ostatních hvězd, kterou označil za nepřesnou. "Dívám se na tento výsledek velmi skepticky. Myslím, že je mylný," prohlásil Wright s tím, že zaznamenané zbytkové záření může pocházet z jiných, nedostatečně eliminovaných zdrojů radiace.

 

Právě se děje

Další zprávy