Vědci popsali, jak došlo k nejmasovějšímu vymření dějin

Jakub Novák
12. 1. 2012 13:13
Za rozsáhlým vymíráním v permu stojí nejspíš erupce
Foto: Reuters

Cambridge/Washington DC - Vědci se přiblížili k objasnění toho, proč na konci prvohor došlo k nejmasovějšímu vymírání v dějinách naší planety.

Před 250 miliony let, na přelomu permu a triasu, totiž zmizelo ze zemského povrchu kolem 90 procent všech mořských a 70 procent suchozemských druhů. Několik milionů let pak trvalo, než došlo alespoň k částečnému obnovení ekologické rozmanitosti.

Dlouhou dobu bylo pro vědce záhadou, proč k tomu došlo. Postupem času se začalo spekulovat o tom, že na počátku událostí, které k vymírání vedly, stály masivní erupce v oblasti takzvaných sibiřských trapů, rozsáhlé plochy, kterou v současnosti pokrývají výlevy čedičů a která leží mezi veletoky Lenou a Jenisejem.

Tým vedený Benjaminem Blackem z Massachusetts Institute of Technology (MIT) nyní na základě zkoumání různých možností poprvé přibližně popsal, jak k zásadní změně podmínek na Zemi došlo.

Ke zkoumaným okolnostem patřilo například odstínění slunečního svitu sirnými částicemi nebo poničení ozónové vrstvy uvolněným chlorem či dalšími halogeny.

Tým vědců zkoumal koncentrace těchto látek, které zůstaly "uvězněny" ve výronech magmatu.

Podle provedených měření vědci odhadují, že během konce permského období bylo do vzduchu uvolněno mezi 6300 a 7800 gigatunami síry, mezi 3400 a 8700 gigatunami chloru a dokonce 7100 až 13700 gigatun fluoru.

Pokud bylo tak obrovské množství těchto látek vyvrženo do atmosféry, mohlo být skutečně důvodem velkých klimatických změn. Je ale potřeba na tyto výsledky navázat dalším výzkumem a využít dostupných klimatických modelů k vytvoření představy o tom, co se tehdy skutečně stalo.

Výsledky práce týmu byly publikovány v časopise Earth and Planetary Science Letters.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy