Vědci poprvé vyfotili planety mimo Sluneční soustavu

Věda a Příroda
14. 11. 2008 8:06
Je to klíčový krok v cestě za nalezením nové Země, tvrdí
Foto: Reuters

Mauna Kea (Havaj) - Astronomové z observatoře Gemini na Havaji slaví. Vůbec poprvé se jim totiž podařilo pořídit dostatečně výmluvné snímky planet, které obíhají kolem jiné hvězdy než je naše Slunce.

Konkrétně vyfotili planetky poblíž hvězdy označené HR 8799. Ta leží v souhvězdí Pegasus, asi 130 světelných let od Země a je asi 1,5krát větší než naše Slunce.

Astronomové snímky objektů, o nichž předpokládají, že to jsou planety v jiných slunečních soustavách, pořídili i v minulosti. V tomto případě se jim však poprvé podařilo zdokumentovat, že skutečně obíhají kolem své hvězdy.

"Po všech těch letech je skvělé ukázat ne jednu, ale hned tři planety," neskrýval svoji radost fyzik Bruce Macintosh z Lawrence Livemore National Laboratory v Kalifornii, který se na objevu podílel.

"Objev soustavy HR 8799 je klíčovým krokem na cestě k definitivnímu objevení nové Země," dodal podle CNN.

K unikátnímu objevu použili teleskopy na observatoři Gemini, která se nachází na vrcholku hory Mauna Kea na Havaji. Všechny vyfocené planety jsou zhruba třikrát až desetkrát větší než Jupiter, největší planeta naší Sluneční soustavy.

Foto: Reuters

"Planety nejsou obyvatelné," upozorňuje Christian Marois, který tým vědců vedl.

NASA pro změnu oznámila objev nové planety - Fomalhaut b. Planetu, která se nachází v souhvězdí Piscis Australis (Jižní ryba), našel Hubbleův teleskop.

"Začali jsme s tím programem už v roce 2001 a naše trpělivost se konečně vyplatila," jásal astronom Paul Kalas.

Fomalhaut b leží bezmála osmnáct miliard kilometrů od své mateřské hvězdy Fomalhaut.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy