Vanuatu vyhlásilo stav nouze, na místo přiletěla první pomoc

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2015 11:40
Po tropické bouři Pam bylo zatím potvrzeno deset obětí, jejich počet ale podle předpokladů vzroste.
Tropická bouře Pam.
Tropická bouře Pam. | Foto: Reuters

Port Vila - Úřady na souostroví Vanuatu vyhlásily stav nouze v souvislosti s tropickou bouří Pam, která toto tichomořské území zdevastovala. Potvrzeno bylo zatím deset obětí, jejich počet ale podle předpokladů vzroste, až se záchranáři dostanou na odlehlé ostrovy.

Na souostroví v neděli dorazila první letadla s humanitární pomocí a záchrannými týmy z Nového Zélandu a z Austrálie. Cyklon Pam těžce zasáhl také ostrovní Tuvalu, ležící severovýchodně od Vanuatu. Podle tamního premiéra je zasažena polovina obyvatelstva, voda odnesla domy a zničila úrodu na polích.

"Vláda vyhlásila stav nouze na celém území," sdělil agentuře AFP mluvčí úřadu pověřeného řešením katastrof Paulo Malatu.

"V metropoli Port Vile je potvrzeno deset obětí a 20 zraněných," dodal. Nepotvrzené zprávy hovoří o dalších 44 mrtvých na severovýchodních ostrovech souostroví.

Cyklon poškodil 90 procent domů

Humanitární organizace Oxfam uvedla, že v hlavním městě souostroví cyklon poškodil až 90 procent domů.

Vichr o rychlosti přesahující podle agentury Reuters 300 kilometrů za hodinu ničil lodě a úrodu a přerušil dodávky elektřiny a telekomunikační spojení, které nebylo doposud obnoveno.

"Naše telekomunikační linky stále nefungují. Nemáme informace z jiných míst než z metropole Port Vily," řekl Malatu. "Postižení nyní nejvíce potřebují přístřešky, potraviny a hygienické potřeby," dodal.

Humanitární pracovníci se obzvláště obávají o situaci na jižním ostrově Tanna. Jeden z činitelů australského Červeného kříže agentuře Reuters řekl, že se tam jednomu letadlu podařilo přistát a jeho posádka potvrdila rozsáhlou zkázu.

"Prakticky všechny stavby, které nebyly z betonu, jsou smeteny s povrchu zemského," řekl tento zdroj. Na ostrově se zhruba 29 000 obyvatel ležícím zhruba 200 kilometrů jižně od Port Vily byly podle něj zatím potvrzeny dvě oběti bouře Pam.

S bouří přišly záplavy

Bouře nejvyšší, páté kategorie přinesla do hlavního města Vanuatu rovněž záplavy. Na pobřeží narážely vlny o výšce až osm metrů. Podle svědků vypadá metropole jako po bombardování. Bez domova jsou tisíce lidí.

Jistou naději v neděli dodalo částečné znovuotevření letiště v Port Vile, kde bylo povoleno přistát prvním letadlům s humanitární pomocí. Novozélandský vojenský letoun Hercules přistál s osmi tunami základních potřeb a krizovým týmem. Dvě vojenská letadla s týmy zdravotníků, záchranářů a pátračů i s nákladem nejnutnějších potřeb vyslala Austrálie.

"Balíček pomoci má hodnotu pěti milionů australských dolarů (téměř 100 milionů Kč)," prohlásila australská ministryně zahraničí Julia Bishopová. Nový Zéland vyčlenil na pomoc Vanuatu 2,5 milionu novozélandských dolarů (asi 48 milionů Kč) a Británie, která spolu s Francií vládla Vanuatu do získání nezávislosti v roce 1980, nabídla pomoc v hodnotě až dvou milionů liber (bezmála 77 milionů Kč).

Z Vanuatu nyní bouře Pam pokračuje k severní části Nového Zélandu. Místní úřady varovaly veřejnost, aby se připravila na ničivý vichr, lijáky a vysoké vlny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do České republiky vjela přes hraniční přechod u Břeclavi první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku.

před 1 hodinou

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy