Vánoční stromeček na obloze získal cenu fotografů hvězd

Věda a Příroda
4. 1. 2009 8:33
V prosincovém kole vyhrála sedmnáctiletá astronomka
Dvojitá otevřená hvězdokupa "Chi a h" v souhvězdí Persea.
Dvojitá otevřená hvězdokupa "Chi a h" v souhvězdí Persea. | Foto: Kateřina Onderková

Praha - Před více než dvěma tisíci lety mudrci z východu, sledující nebeské znamení, snad trojitou konjunkci Jupiteru a Saturnu, přinesli čas dnes pro nás spojený s jiskřivými Vánocemi. Vánoční kolo soutěže Česká astronomická fotografie měsíce přineslo kromě jiných i jiskřivou fotografii noční oblohy, kterou pořídila sedmnáctiletá hvězdářka Kateřina Onderková dalekohledem Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

Na snímku září jako svíčky na vánočním stromku stovky hvězd dvojité otevřené hvězdokupy zvané "Chi a h" v souhvězdí Persea, nesoucí katalogová označení NGC 884 a NGC 869.

Hvězdy mladé jen pět milionů let

"Můžeme ji sice na obloze bez větších potíží spatřit pouhýma očima, ovšem pouze jako jemný, snad trochu v jednom směru protažený chomáček mezi obrazci Persea a Kasiopeji," popisuje Marcel Bělík z hvězdárny v Úpici, člen poroty soutěže fotografů vesmíru, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Její skutečnou krásu vychutnáme až ve světelném a širokoúhlém dalekohledu. A ten nejkrásnější pohled do nitra 7000 světelných let vzdálené "dvojité kupy", jak ji 130 let před putováním mudrců z východu do Betléma nazval ve svém katalogu řecký astronom Hipparcos, nám přinese barevný snímek.

Hvězdy obou hvězdokup jsou astronomicky velmi mladé. Ta, kterou hvězdáři označují jako "h" či NGC 869, na obloze svítí asi pět milionů let, ta druhá se jménem "Chi" a katalogovým číslem NGC 884 je ještě o dva miliony let mladší.

Jako dva Měsíce v úplňku

Většina jejich hvězd září horkou bílou až namodralou barvou. Nalezneme v ní však i několik jasných hvězd zářících chladnější barvou načervenalou. Průměr každé z hvězdokup se odhaduje na sedmdesát světelných let a od sebe jsou vzdáleny jen několik málo stovek světelných roků.

Na obloze zabírá pro pozorovatele ze Země každá přibližně plochu měsíčního úplňku, sám Měsíc ji však na své pouti oblohou nikdy nenavštíví. NGC 869 je trošičku jasnější a je i bohatší na hvězdy. Obsahuje jich asi 350. Slabší a chudší NGC 884 se může pochlubit třemi stovkami hvězdných drahokamů.

Vánoční doba pomalu končí a nový rok již vkročil do našich kalendářů. Někteří si dáváme různá předsevzetí, která se budeme snažit alespoň nějaký čas dodržovat.

"Doufejme, že si i autorka vítězného snímku prosincového kola české astronomické fotografie Kateřina Onderková dala alespoň jedno maličké předsevzetí," říká porotce Marcel Bělík. "Tedy že bude i nadále fotografovat krásy noční oblohy, aby mohla jako ten svítící vánoční stromeček svými dalšími obrázky z nebeských hlubin přinášet radost."

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy