reklama
 
 

Vánoční stromeček na obloze získal cenu fotografů hvězd

4. 1. 2009 8:33
V prosincovém kole vyhrála sedmnáctiletá astronomka

Praha - Před více než dvěma tisíci lety mudrci z východu, sledující nebeské znamení, snad trojitou konjunkci Jupiteru a Saturnu, přinesli čas dnes pro nás spojený s jiskřivými Vánocemi. Vánoční kolo soutěže Česká astronomická fotografie měsíce přineslo kromě jiných i jiskřivou fotografii noční oblohy, kterou pořídila sedmnáctiletá hvězdářka Kateřina Onderková dalekohledem Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

Na snímku září jako svíčky na vánočním stromku stovky hvězd dvojité otevřené hvězdokupy zvané "Chi a h" v souhvězdí Persea, nesoucí katalogová označení NGC 884 a NGC 869.

Hvězdy mladé jen pět milionů let

"Můžeme ji sice na obloze bez větších potíží spatřit pouhýma očima, ovšem pouze jako jemný, snad trochu v jednom směru protažený chomáček mezi obrazci Persea a Kasiopeji," popisuje Marcel Bělík z hvězdárny v Úpici, člen poroty soutěže fotografů vesmíru, kterou vyhlašuje Česká astronomická společnost.

Její skutečnou krásu vychutnáme až ve světelném a širokoúhlém dalekohledu. A ten nejkrásnější pohled do nitra 7000 světelných let vzdálené "dvojité kupy", jak ji 130 let před putováním mudrců z východu do Betléma nazval ve svém katalogu řecký astronom Hipparcos, nám přinese barevný snímek.

Hvězdy obou hvězdokup jsou astronomicky velmi mladé. Ta, kterou hvězdáři označují jako "h" či NGC 869, na obloze svítí asi pět milionů let, ta druhá se jménem "Chi" a katalogovým číslem NGC 884 je ještě o dva miliony let mladší.

Jako dva Měsíce v úplňku

Většina jejich hvězd září horkou bílou až namodralou barvou. Nalezneme v ní však i několik jasných hvězd zářících chladnější barvou načervenalou. Průměr každé z hvězdokup se odhaduje na sedmdesát světelných let a od sebe jsou vzdáleny jen několik málo stovek světelných roků.

Na obloze zabírá pro pozorovatele ze Země každá přibližně plochu měsíčního úplňku, sám Měsíc ji však na své pouti oblohou nikdy nenavštíví. NGC 869 je trošičku jasnější a je i bohatší na hvězdy. Obsahuje jich asi 350. Slabší a chudší NGC 884 se může pochlubit třemi stovkami hvězdných drahokamů.

Vánoční doba pomalu končí a nový rok již vkročil do našich kalendářů. Někteří si dáváme různá předsevzetí, která se budeme snažit alespoň nějaký čas dodržovat.

"Doufejme, že si i autorka vítězného snímku prosincového kola české astronomické fotografie Kateřina Onderková dala alespoň jedno maličké předsevzetí," říká porotce Marcel Bělík. "Tedy že bude i nadále fotografovat krásy noční oblohy, aby mohla jako ten svítící vánoční stromeček svými dalšími obrázky z nebeských hlubin přinášet radost."

 

autor: Věda a Příroda | 4. 1. 2009 8:33

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama