Václav Havel in Guardian: Europe must stand together

CzechNews
23. 9. 2009 15:30
Twenty years after half of Europe was freed, a new wall is being built, say Václav Havel and others
Václav Havel
Václav Havel | Foto: Naďa Straková

Prague - First post-communist Czechoslovakian president Václav Havel wrote a letter addressed the European Union.

It was published in British broadsheet newspaper Guardian on Tuesday and signed by several intellectual celebrities, such as French thinker Bernard-Henri Lévy, Otto de Habsbourg, Daniel Cohn Bendit, Timothy Garton Ash.

In the letter Havel is posing a question whether Europe has learned a proper lesson from history, as it prepares to celebrate the fall of the Berlin wall and the iron curtain in 1989.

"Twenty years after the emancipation of half of the continent, a new wall is being built in Europe - this time across the sovereign territory of Georgia," the letter says, urging the EU to "define a proactive strategy to help Georgia peacefully regain its territorial integrity and obtain the withdrawal of Russian forces illegally stationed on Georgian soil".

Havel and the letter signatories are also warning against letting any sort of force change borders of a small country.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy