V ZOO Praha odchovali 7 komodských varanů

Report
31. 10. 2009 15:35
Praha - Pražská zoologická zahrada zaznamenala velmi vzácný odchov největších ještěrů na světě.

Podle informací zoo se po 208 dnech čekání vylíhlo z vajec sedm mláďat varanů komodských.

"Mláďata, která se od robustních dospělých varanů liší stromovým způsobem života, stavbou těla i výrazně pestrým zbarvením, měří kolem 45 centimetrů a váží přibližně 100 gramů," uvádí zoo.

Druhý úspěch

Dospělý pár varanů přišel do pavilonu Indonéská džungle v roce 2004 (přesně před jeho otevřením), jako dar Václavu Klausovi od indonéské prezidentky.

Dvojice si spolu očividně rozumí. V zoo se totiž rozmnožili již podruhé, což je evropský unikát.

"Varani komodští patří mezi nejobtížnější chovance a evropské odchovy mimo Prahu se zatím dají počítat na prstech jedné ruky," chlubí se právem zoo.

Odchov mláďat bude zatím probíhat v zázemí pavilonu velkých želv, kde jsou k vidění i jejich o dva roky starší sourozenci.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy