V září uvidíme Jupiter a zatmění Měsíce

ČTK
3. 9. 2006 11:24
Praha - Až do poloviny září je možné pozorovat na večerní obloze planetu Jupiter. Ve čtvrtek 7. září pak nastane částečné zatmění Měsíce. Uvnitř: ANIMACE
Zatmění Měsíce bude vidět ve čtvrtek.
Zatmění Měsíce bude vidět ve čtvrtek. | Foto: Zdroj: ESA

O úkazech na obloze informuje Štefánikova hvězdárna v Praze na svých webových stránkách.

Největší planeta sluneční soustavy - Jupiter - bude jediná oběžnice Slunce, kterou je možné večer v září na obloze pozorovat. Vidět bude v souhvězdí Vah.

Hvězdářskými dalekohledy jsou vidět i její čtyři měsíce - Io, Europa, Ganimed a Kalisto.

Měsíc je možné na večerní obloze pozorovat od soboty 2. do čtvrtka 7. září. Další příležitostí bude sobota 30. září. Pravě poslední zářijový den budou podmínky pro pozorování nejlepší. Měsíc je totiž v první čtvrti. Úplněk a také částečné zatmění Měsíce nastane  ve čtvrtek 7. září. Úkaz bude možné pozorovat nad východním obzorem.

V Praze vyjde Měsíc 7. září v 19:32 středoevropského letního času. Začátek zatmění nastane šest minut po osmé večer. Nejvíce bude Měsíc zastíněn ve 20:51 a ze stínu Země zcela vystoupí ve 21:37. Měsíc zapadne až následující den v 07:02. Časové údaje pro jiná místa České republiky se liší jen nepatrně.

Za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší svým světlem pozorování, bude možné sledovat objekty vzdáleného vesmíru. Patří mezi ně například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě, gama v souhvězdí Delfína nebo Mizar a Alkor ve Velkém vozu. Na hvězdokupy je možné se podívat do souhvězdí Herkula a Štítu. Jsou tam hvězdokupy kulová s označením M 13 i otevřená s
označením M 11.

Jiným zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie je možné vyhledat ve Velkém voze nebo v souhvězdí Andromedy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 6 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy